• Anasayfa
  • Bilgi
  • Önümüzdeki tatil sezonunu nasıl planlamalısın?

Önümüzdeki tatil sezonunu nasıl planlamalısın?

nihanbayram

Bu yıl, her anlamda zorlayıcı günler geçirdik ve hala yeni normal düzene alışmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki yaşadığımız süreç, birçok hayalimizi ve planımızı ertelememize neden oldu. Bunların başında da seyahat planlarımız geliyor. Birçoğumuz bu yıl için yaptığı tüm planları iptal etti ya da erteledi. Ancak böyle bir dönemde hepimize heyecanla bekleyeceği seyahat planları lazım. Önümüzdeki tatil sezonu için bir seyahat planı yapıp o güne kadar gün saymak ve tatil düşüncesiyle umut dolmak için sana bazı önerilerim var. Hadi başlayalım.

İçindekiler

Kış tatilin için düşünmeye başla

Kış tatili

Belki de bir yazı tatil yapmadan geçirdin ya da sonbahar için de güzel bir kaçamak planlamadın ama üzülme kış tatilini değerlendirebilirsin. Abant ya da Kapadokya gibi daha önce “Buraya mutlaka kışın da gelmeliyim” dediğin destinasyonlar varsa bu yıl bir plan yapabilirsin. Hem Abant otelleri hem de Kapadokya otelleri, koronavirüse karşı gereken önlemleri alıyorlar. Bu iki bölgede bulunan birçok otelin Güvenli Turizm Sertifikası da var.

Kayak tatili yapmayı sevenlerdensen ama kendi kayak ekipmanlarına sahip değilsen sana tavsiyem bu yıl kendi takımlarını alman olur. Kayak otelleri, misafirlerine sundukları ekipmanlar ve hizmetler için tabii ki gerekli önlemi alıyorlar ama zaten kayak yapmaktan hoşlanan biriysen ve benim gibi kendi ekipmanlarını almayı hep erteleyenlerdensen bu yıl bence tam zamanı. Hem hijyen ve sağlık konusunda endişe duymazsın hem de daha sık kayak tatili planı yaparsın.

Uçak Bileti

Olabilecek tüm iptalleri önceden düşün

İptaller

Yaşadığımız pandemi süreci hiçbirimizin önceden tahmin edebileceği bir ihtimal bile değildi. Hepimiz uzun vadeli planlarımızı böyle bir ihtimali göz önüne almadan yapmıştık. Bu süreç çok uzun vadeli planlara karşı bakış açımızı da değiştirdi böylece. Artık 2 ya da 3 sonrasına yaptığımız planları bile ne olacağı belli olmaz diye düşünerek ihtimalleri göz önüne alarak tartıp biçiyoruz.

Seyahat planlarımıza da her an iptal olabilecek ihtimaliyle yaklaşmamız gerekiyor. Önümüzdeki tatil sezonu için plan yapacaksan iptal koşullarına çok dikkat etmelisin. Uçak biletini Bilet İptal Güvencesi ile alarak uçuşa 3 saat kalana kadar koşulsuz iptal şansına sahip olabilirsin. Planlarının yanmasına sebep olacak herhangi bir durumda biletini iptal edip bilet bedelinin %90’ını geri alabilirsin.

Otel rezervasyonunu yaparken de satın aldığın oda tipinin iptal koşullarına dikkat etmeni öneririm. İptal edilebilir bir oda tipi tercih edersen seyahat planın iptal olsa bile bir sonraki seyahatin için bütçen olur.

Gitmek istediğin yerler için alarm kur

seyahat planı

Kimimiz yeni bir yıla girerken “Bu yıl gitmek istediğim yerler” kimimiz de yeni bir yaşa girerken “40 yaşıma kadar gitmek istediğim yerler” listeleri yapıyoruz. Belki de senin bu yıl için çok fazla gitmek ve görmek istediğin vardı ya da gitmek için kendine koyduğun yaşa geldiğin yerlerin bir kısmını hala göremedin. Bu yıl sonuna yaklaşırken bu listeleri tekrar gözden geçirmeye ne dersin? Güzel günler için de umut verici bir aktivite olabilir.

Önümüzdeki tatil sezonu için gitmek isteyeceğin yerlerle ilgili bir liste çıkar. Eğer genelde listende yurt dışı destinasyonlar ağırlıklıysa önümüzdeki dönem için biraz daha yurt içine yönel. Ülkemizde de keşfedilecek birçok harika yer bulunuyor. Hatta sana yol göstermesi için seni Türkiye’de gezilecek EN meşhur 45 yer ve Türkiye’nin EN popüler tarihi yerleri yazılarına davet ediyorum.

Gitmek istediğin yerlere karar verip durmak olmaz tabii. Hemen bu destinasyonlara Fiyat Alarmı kurmalısın. Buralara gidebileceğin en uygun tarihler için Fiyat Alarmı’nı kurduktan sonra seni bilet fiyatlarındaki tüm değişikliklerle ilgili bilgilendireceğiz. Sana kalan en düşük fiyatı bulduğunda uçak biletini almak olacak.

Ülkelerin kısıtlamalarını sürekli takip et

Ülke kısıtlaması

“İyi diyorsun güzel diyorsun da benim gitmek istediğim yerler yurt dışı hep” diyorsan seni Yurt dışı uçuşlarda ülkelerin uyguladığı kurallar yazımıza davet ediyorum. Sürekli güncel tuttuğumuz bu yazı, bir seyahat severin başucu linki gibi son zamanlarda. Yer imlerine kaydedip arada bir açıp bakanı da gördü bu gözler.

Şu an için birçok ülke sınırlarını kapalı tutuyor ve turist vizesi vermiyor. Ancak kısıtlamaları belirli koşullar karşılığında kaldıran ülkeler de var. Belki senin gezmeyi planladığın yerler değil ama yeni planlar yapmak için güzel bir fırsat. Gitmek istediğin ülkelerin durumlarını kontrol edip kendince sınırların açılacağını tahmin ettiğin günlere Fiyat Alarmı da kurabilirsin tabii ki.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN