Önümüzdeki maçlar ve bir seyahate iyi hazırlanmak

mugekanbay

Herkesin taze seyahat anıları var; bunların pek çoğu bekleneceği üzere mutlu, eğlenceli anlarla dolu. Ancak bir kısım hikaye var ki, önümüzdeki maçlara bakalım ve bir sonraki seyahate iyi hazırlanalım dedirten cinsten. Düşünün ki, yurtdışındasınız, bir sorunla karşılaştınız; işler kendi ülkenizdekindenn biraz daha farklı ve karmaşık. Bu durumda; gerekli evrak hazırlıklarından, bavul hazırlığından daha önemli bir kaç nokta üzerinde duralım istedik.

Seyahat sigortalarını ve kapsamlarını araştırın

Çeşitli paketler halinde kapsamları daralıp genişletilse de, sizi kayıp/çalıntı pasaport, resmi evrak, bavul vb. sorunlardan korur. Sağlık sorunlarını çözümlemenizde yardımcı olur. Tüm sorunlarınız için 24 saat ücretsiz danışmanlık alabileceğiniz resmi bir yardımcınız böylelikle olur. Bu da sizi yanlış kişilerle gireceğiniz konuşmalar ve diğer bürokratik işlemlerden korur.

Gideceğiniz ülkeyi tanımak için çaba sarfedin

Gideceğiniz bölgenin, tavsiye edilen rehber kitaplarını edinin; kanunları, gelenekleri önemseyin haberdar olun. Aşağıdaki örneklere bakacak olursanız, akla gelmeyecek konularda sorun yaşamak olası... Singapur'da, her yıl kalktığı haberleri çıksa da, sakız çiğneme yasağı, insanı tedirgin ediyor. Çeşitli Avrupa ülkelerinde belirli bir saatten sonra apartmanlarda sifon çekmek yasak. Dubai'de içinde narkotik barındıran herhangi bir ilaçla yakalanmanız ve bu durumu belgeleyecek raporunuz yanınızda değilse sorun yaşamanız mümkün. İspanya'da sürüş yönetmeliğini okumanız ve uygun davranmanız doğru olur zira bu konuda hassaslar.

Bu durumda yurtdışına çıkarken üç şeyi önemsemekte fayda var;

Yurtdışına çıkmak için tüm gerekli belgelerinizi eksiksiz biçimde tamamlamış olmak ve yanınızda bulundurmak.

Bir sorun yaşadığınızda sizi koruyabilecek ve sorunu çözmenize faydası bulunacak bir seyahat sigortası edinmek.

Gittiğiniz ülke, kanunları, gelenekleri, insanlarının genel davranış ve alışkanlıkları üzerine araştırma yapmak.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar