• Anasayfa
  • Bilgi
  • Olimpos yollarına düşmek için ikna edici 8 neden

Olimpos yollarına düşmek için ikna edici 8 neden

muratekinay

Akdeniz sahilleri boyunca uzanan muhteşem plajı, sadece geceyi geçirmenin ötesinde bambaşka bir macera yaşatan ağaç evleri ve eski çağlarda yolculuğa çıkaran antik kalıntılarıyla Olimpos’ta tatile çıkmak için sayısız neden var. Yine de rotanızı bu cennet beldeye çevirme konusunda kararsızlık yaşıyorsanız bu maddelere bir göz atmak isteyebilirsiniz.

İçindekiler

1- Tarihi yüzyıllar öncesine giden antik kalıntılar

Eski çağlarda bölgede yaşayan uygarlıklardan kalıntıların izlerini Olympos Antik Kenti ve yakınlarında sürebilirsiniz. Tarih boyunca Likya, Roma, Venedik ve Ceneviz gibi pek çok medeniyetin yaşam alanı olan bölgenin eşsiz doğasında yapacağınız bir yürüyüşle tarihi eski eserleri ve harabeleri görebilirsiniz.

Olimpos

Uçak Bileti

2- Muhteşem bir deniz ve plajlar

Sakin ve huzurlu bir yerde kafanızı dinlemek isterseniz Olimpos’a yılın her döneminde gelebilirsiniz. Ancak bölge özellikle yaz aylarında son derece canlı bir yer. Akdeniz sahillerinin en güzel koy ve plajlarından bazılarını burada görmek mümkün. Deniz biraz taşlı ancak suyu berraklığıyla denizden çok adeta büyük bir havuzu andırıyor. Olimpos’un tüm güzelliklerini yerinde yaşamak isterseniz Antalya’ya uçarak konaklama tesislerinin havalimanı servisleriyle bölgeye ulaşabilirsiniz. Yurdumuzda tatil denince ilk akla gelen yerlerden olan Antalya’ya en uygun uçuşları karşılaştırmak için tıklayın.

olimpos

3- Geceyi geçirebileceğiniz ağaç evler

Bölgede konaklamak için pek çok seçenek var ancak ağaçların üzerine yapılan küçük evler tam bir Olimpos klasiği! Olimpos otelleri neredeyse tamamen bungalov evlerden oluşuyor. Buralarda kalarak geceyi standart bir odada geçirmenin ötesinde unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bölgede kalabileceğiniz ağaç evleri ve diğer tesisleri karşılaştırmak isterseniz tıklayın.

Olimpos

4- Tatlı ve tuzlu su bir arada

Olimpos sahilinin hemen gerisinde yer alan tatlı su kaynağı bölgeyi diğerlerinden ayıran özelliklerden biri. Burada bulunan tatlı su denizle karışarak aynı zamanda deniz suyunun birkaç derece daha serin olmasını sağlıyor.

Olimpos

5- Sevimli caretta ceretta kaplumbağaları

Bölge sahilleri aynı zamanda ülkemizde caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanları arasında yer alıyor. Sabah çok erken saatte kalkmayı göze alabilirseniz yumurtalarından çıkarak denize koşan sevimli kaplumbağaları görme şansını yakalayabilirsiniz. Kaplumbağaların bulunduğu diğer alanlardan İztuzu Plajı’nın da aralarında bulunduğu en güzel plajlardan bazıları ise yazımızda.

Olimpos

6- Geceleri ateşin başında düzenlenen eğlenceler

Olimpos’a geldiğinizde yapabilecekleriniz sadece denize girmek veya antik şehirleri gezmekten ibaret değil. Bölgede hava karardığında da eğlenceli bir ortam sizi bekliyor. Geceleri ateş başında toplanan gezginler, gitar çalanlar hatta açık havada eğlenmek isteyenleri buluşturan gece kulüpleri bile var. Tüm bunların dışında sahile inip karanlıkta iyice belirgin hale gelen yıldızları seyretmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Olimpos

7- Yanartaş’a macera dolu tırmanış

Akşam hava karardıktan sonra Yanartaş’a düzenlenen turlar katılmak bölgede değerlendirebileceğiniz diğer bir aktivite seçeneği. Çam ormanlarıyla çevrili dağın tepesinde sızan bulunan gaz sızıntısı nedeniyle çok uzun zamandır ateş yanıyor. Tepeye tırmanmak için en iyi zaman ise güneşin batmasına yakın saatler. Böylece hem burada yer alan kalıntıları görebilir hem de manzarayı seyredebilirsiniz.

Olimpos

8- Heyecan verici aktiviteler

Biraz daha fazla macera ve heyecan arayanlar ise Olimpos sahillerinde kano ile denize açılabilir veya ATV tipi araçlarla safari turlarına çıkabilirler. Bölgenin dik yamaçlarla çevrili arazisinde biraz zorlayıcı olsa da bisiklet kiralamak ve iki tekerin üzerinde Olimpos’un çevresinde tur atmak da hiç fena bir fikir değil!

Olimpos


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN