Bir çocuğun okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadar ki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 11 bin 925 bin TL harcama yapıldığı ortaya çıktı.

Eğitim Bir Sen’in araştırmasına göre okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için başlangıç masrafı olarak ortalama 315 TL, ilkokula başlayan bir öğrenci için 543 TL, ortaokulda başlayan bir öğrenci için 565 TL ortaöğretime başlayan bir öğrenci içinse 655 TL harcama yapılması gerekiyor.

Lise için 5 bin 578 TL

Şöyle ki lise öğrenimi için bir öğrenciye ortalama 5 bin 578 TL, ayda ise 116 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında bu rakam 250 TL’ye çıkıyor. Okul servisini de eklediğinizde 400 TL’ye kadar çıkabiliyor. Tabii bu devlet okullarında okuyan bir çocuk için ayrılan bütçe. İşin içine özel okullar girdiğinde 10 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar fiyatı olan okullar var ve bu harcamalara kitap, defter forma ve servis ücreti gibi faktörlerin eklediğinizde özel okul yıllık maliyeti iyice artıyor.

Öğrenci okutmanın maliyeti bir hayli yüksek. Sizin de okula gidecek çocuğunuz için paraya ihtiyacınız varsa Enuygun.com üzerinden ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.

İstanbul’daki servisler için yüzde 9 zam talebi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Servis Taşımacılığı Meslek Komitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yüzde 9 zam talebinde bulunduklarını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da en yakın mesafe için ödenen servis ücreti 140 TL‘ydi. Bu yıl bu ücretin 152 TL’ye çıkarılması bekleniyor.

Akaryakıta yapılan zamlardan dolayı böyle bir zam talebinde bulunan Ticaret Odası, bu hesaplamalara göre uygun bir zam istediklerini açıkladı. Son kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi verecek.

İstanbul’da hergün 15 bin okul servisi yaklaşık 200 bin öğrenciyi okullarına getirip götürüyor. Geçen yıl veliler servislere yılda yaklaşık 46 milyon TL para harcadı. Zam yapılırsa bu bedelin 50 milyonu bulması bekleniyor. Ankara’da servis ücretlerine yüzde 7 zam yapılırken, İzmir’de ise zam oranı henüz kesinleşmedi.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.