• Anasayfa
  • Bilgi
  • OHAL'de yurt dışına çıkacakların yapması gerekenler

OHAL'de yurt dışına çıkacakların yapması gerekenler

tugbahacibayramoglu

Olağanüstü Hal uygulamasında yurt dışına çıkacaklar için bazı tedbirler alındı. Eğer 3 aylık OHAL süresi boyunca turistik ya da iş amaçlı yurt dışına çıkacaksanız bu belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Özellikle devlet memurlarının mutlaka alması gereken belgeler var. Nedir bunlar?

İçindekiler

Memurların ıslak imzalı izin belgesi alması şart

Kamu çalışanıysanız kurumunuzdan yurt dışına çıkışına mani yoktur yazısı almanız ve bu yazının ıslak imzalı olması şart. Bu konuyla ilgili genelgeler bakanlıklara gönderildi. Memurların kurumlarından izin almadan yurt dışı çıkışlarına izin verilmiyor. Yurt içi tatilleri için de görevlerine çağrılan memurların tatil programlarını iptal etmeleri istendi. Tatillerini iptal eden memurların uçak bileti ücretleri iade ediliyor. Ancak iptal iade işlemleri için kamu görevlisi olduğunuzu belgelemeniz gerekli. Emekli olan ya da anne babalarından dolayı yeşil pasaport sahiplerinin sorguları ise biraz daha uzun sürebiliyor. Havalimanlarında ayrı bir odada yeşil pasaport için sorgulama yapılıyor.

İş yeri belgenizi götürün

Normal vatandaşların ise yurt dışı çıkışlarında yanlarında işleriyle ilgili bir belge bulundurmaları gerekli. Öncelikle yurt dışı çıkışlarında pasaport polisi size ne iş yaptığınızı ve neden çıktığınızı sorabilir. Bu yüzden iş yerinize dair bir belge, kart ya da izin belgesi vs. yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Hatta garanti olsun diye sigorta dökümünü da almanızı öneririm. Havalimanında sıkıntı yaşamamak için bu belgeleri yanınızda bulundurun. Eğer herhangi bir yerde çalışmıyorsanız örneğin ev hanımıysanız eşinize ait sigorta dökümleri istenebilir. Emekliyseniz de emekli maaş dökümü ya da emekli belgenizi almanızı tavsiye ederiz. Asker emeklileri ya da yeşil pasaportlular için GBT sorgulaması da yapılıyor.

Uçak Bileti

Öğrenci belgeniz yanınızda olsun

Yurt dışına eğitim ya da turistik amaçlı çıkacak öğrencilerin de öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekli. YÖK ayrıca üniversite akademisyenlerine de yurt dışı çıkış yasağı koydu. Yurt dışında eğitim programına çıkacakların fakültelerinden bilgi almalarını öneririz.

Kıbrıs ve Gürcistan için de sigorta dökümü

Nüfus cüzdanıyla çıkış yapabileceğiniz Kıbrıs ya da Gürcistan için de nüfus cüzdanınızın yanı sıra sigorta dökümünüzü yanınızda bulundurmanız istenebilir. Kapıda vizeyle Yunan adalarına gitmek isteyenlerin de sigorta dökümlerini yanlarında bulundurmaları gerekli. Anlayacağınız garanti olsun diye sigorta dökümü iş yeri belgesi gibi belgeleri alarak havalimanına gidin. Havalimanlarında yoğunluk olabileceğinden dolayı 4-5 saat önce gitmenizde fayda var.

Bordo pasaportlular şimdilik sıkı bir işleme tabi tutulmuyor yine de iş yeri evraklarınızı ve SGK dökümünü yanınızda bulundurun ancak gri ya da yeşil pasaport sahipleri çıkış yapmadan önce daha detaylı incelemeyle karşılaşabilir. Konuyla ilgili yeni kararnameler çıkarsa bu satırlarda sizlerle paylaşacağım.  

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN