HGS geçişlerinde sorunlar bitmeden OGS gişelerinin de kaldırılması gündeme geldi. Ulaştırma Bakanlığı, OGS gişelerini de 6 ay içerisinde HGS’ye çevireceklerini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Kartlı Geliş Sistemi (KGS) gişeleri kaldırılarak yerini Hızlı Geçiş Sistemi HGS’ye bırakmıştı. Yeni sistemde gerek yapıştırma şekli, gerekse de KGS bakiyelerinin devri konusunda sorunlar yaşanmıştı. Şimdi bu sorunlar bitmeden OGS kartlarının da değiştirilmesine karar verildi. Böylece ülke genelindeki tüm köprü ve otoyollar tek sistemle takip edilecek.

 

İçindekiler

Cihaz parası geri ödenmeyecek

Ancak OGS cihazı satın alırken cihaz bedeli ile depozito parası ödeyenlere kötü haber var. HGS’ye geçişte ödedikleri depozito ücretini geri alabilecek ancak cihaz bedelini alamayacak. Bazı bankalar depozitoyu da vermek istemiyor.

OGS cihazı nasıl HGS’ye çevrilir

OGS kartınız varsa bunu nasıl HGS’ye çevirebileceksiniz. Bunun için öncelikle OGS cihazını aldığınız bankaya başvurmanız gerekiyor. Yeni HGS kartlarını ise dilerseniz 5 TL karşılığında PTT şubelerinden dilerseniz de bankalardan alabilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntıları, HGS kartını alabileceğiniz bankalar başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ruhsat sahibi alabilecek

HGS kart ve etiketleri aracınızın plakasına kayıtlı olarak veriliyor. Bu nedenle HGS almak için ruhsat ve kimlikle başvurmanız gerekiyor. HGS kartını ruhsat sahibinin alması gerekiyor.

HGS dolumu nerelerde yapılıyor

HGS etiketlerine bankalar aracılığıyla ulaşılabiliyor. HGS dolumu PTT olan her yerden, benzin istasyonlarından ve konaklama tesislerinden de alınabiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN