Pasaport ücretleri hele ki ailece yurt dışına çıkacaksanız ciddi bir miktar tutuyor. Hatta bu yüzden pasaport ve vize gibi ücretler nedeniyle yurt dışına seyahat etmeyi düşünmeyen insanlar da var. Ancak çocuğunuz ister anaokulu, ister üniversite öğrencisi olsun 25 yaşın altıdaysa pasaport harç ücreti ödemiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey çocuğunuzun öğrenim gördüğü okuldan bir öğrenci belgesi almak.

25 yaşın altındaki tüm öğrencileri kapsıyor

Öğrenci pasaportu 25 yaşın altındaki tüm öğrencilerin harç ödemeden çıkartabileceği bir pasaporttur. Okulunuzdan öğrenci belgesi almanız yeteridir. Yani öğrenim görmek dışında da olsa yurt dışına çıkmak isterseniz harç ücreti ödemeden pasaport çıkartabiliyorsunuz.

Sadece defter ücreti ödenir

10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla öğrenciler sadece defter ücreti ödeyerek yani harç ücreti ödemeden pasaport çıkartabilir. Pasaport çıkartabilmek için nüfus cüzdanı aslı, bankaya yatırılmış cüzdan ücretinin dekontu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve öğrenci belgesiyle başvurmanız yeterli. 2017 yılı için pasaport defter ücreti 94 TL. 18 yaşından küçük öğrenciler sadece 5 yıllık pasaport alabiliyor.

18 yaşından büyükse 25 yaş tamamlayana kadar harçsız pasaport alabiliyor. 5 yıllık pasaport harç ücretinin 573 TL olduğunu düşünürsek örneğin iki çocuğunuz için pasaport çıkartmak istediğinizde 1.146 TL’lik bir bedel ödemekten kurtuluyorsunuz. 2017 pasaport ücretleri yazımızdan da bu yıl için istenen pasaport ücretlerini öğrenebilirsiniz. Öğrenci belgesini okulunuzdan ya da e-devlet üzerinden alabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.