Öğrencilikte seyahat daha ucuz!

mugekanbay

Bu haftayı yağmur ve soğukla kapatırken öğrencilik günlerimizi özlemle andık. Sonra öğrencilik sırasında hangi fırsatlarla karşılaştık hangi bütçelere neler mümkündü bir düşündük ve o klasik cümleyi söyleyiverdik öğrencilikte her şey daha ucuzdu. Neden mi? İşte size öğrenciyken yurtdışında çok küçük bütçelerle yapabileceklerinizin bir listesi:

Eğer yurtdışında okumak nasıl bir şeydir diye merak ederseniz ki, her yıl yurtdışına çıkan öğrenci sayısı nın artışı bu sözümüzü doğrular halde, yurtdışı öğrenci değişim programlarını kollayabilirsiniz. Ülkemizde de en bilinen programlardan biri Erasmus. Dünyayı gezip görmek için tüm ucuz ulaşım yollarını kullanabilirsiniz; öğrenci olmanın faydalarından en önemlisi dışarıdaki hayatta belki de bu! Pek çok firmanın öğrencilere özel ulaşım alternatifi bulunuyor.

Uçak biletlerine rağbetin azaldığı sezonda haftanın yine çok rağbet görmeyen bir gününe seçtiğiniz ucuz uçak bileti sizi istediğiniz her yere taşıyacak. Daha uzaklara gitmek bir süre yaşamak istiyorum diyorsanız, örneğin Avustralya sizin gibi düşünen öğrencilere çalışma vizesi veriyor. Bahsedlen işler meyva toplamaktan, bahçeliğe geniş bir yelpazede.

Ülkemizde her yaz akın akın çeşitli ülkelerden gelen ve burada kendi dillerini öğreten geçici öğretmenler görürüz. Bir kısmı işi ve Türkiye'yi sevip uzunca yıllar kalır bir kısmı ise planlarına geri döner. Aynını siz de yapabilirsiniz. Ana dilinizi öğrenmeye hevesli pek çok ülke var; özellikle Uzakdoğu'da mümkün! Böylece uzun zamanlı bir seyahat planlayıp maddi endişelerinizi bertaraf edebilirsiniz.

Yurtdışı seyahat planlarınızı yaparken, internet çok işinize yarayacak; konaklama konusunda, couchsurfing hareketine dahil olun hosteller hakkında güvenli bigli alın, iletişime geçin ve rezervasyonunuzu yaptırın. Uzun zamanlı kalmayı planlıyorsanız yine oda kiralamak üzere ilanları da gözden geçirebilirsiniz. Bütün bunlar öğrenci olmanız ile bağlantılı olarak sizin için çok daha hızlı ve kolay çözümler olacaktır.

Ne kadar dolu dolu yaşarsanız o kadar kârda olacağınız bu yılları, öğrenci olmanın avantajlarını da kullanarak geçirirseniz, çok ama çok özlemle anacaksınız!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar