Noter işlemleri internetten yapılabilecek

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yaşamımızı kolaylaştıran ve pek çok işlemi gerçekleştirdiğimiz internet dünyası artık noter işlemlerini bile yapabilecek noktaya geldi. İnternetten kredi başvurusu yapıp, uçak bileti, elektronik eşya, giysi ayakkabı hatta şimdilerde meyve sebze bile alabiliyorduk şimdi de Noter işlemleri yapabilir hale geliyoruz.

Limited ve Anonim şirketlere zorunlu

Star Gazetesi’nde yer alan habere göre Türkiye Noterler Birliği Vakfı’nın bir iştiraki olan TNB şirketinin geliştirdiği Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi sayesinde kurumsal abonelik işlemleri, banka talimatları, ekstre gönderimleri, kamu kurumları ile yazışmalar, ihale duyuruları, sözleşme fesihleri, dava sonuçlarının gönderimi, telifli içeriklerin paylaşımı, yerel ve idari şikayetler, hizmet talepleri, ev sahibi ile kiracı arasındaki yasal bildirimler ve özel yaşamla ilgili onlarca farklı konu, KEP sistemi üzerinden kişi ve kuruluşlara elektronik olarak iletilebilecek.

1 Temmuz’da devreye giriyor

1 Temmuz’dan itibaren devreye girecek sistem sayesinde şirketler hem zamandan hem de maliyetten kazanacak. KEP sistemi tüm Limited ve Anonim şirketler için zorunlu olacak. Yıllık üyeliğin 40 TL olacak sistemde gönderi başına ise 1,5 TL ücret alınacak. Sistem 20 yıl boyunca bilgileri saklayacak ve belgeler hukuken geçerli elektronik posta gönderimi şeklinde tanımlanacak.

İsterseniz cep telefonunuza mesaj gelecek

Şirketler işlemleri hızlanabileceği gibi brükratik yığılmaların önüne de geçilmiş olacak. Vatandaşlar TNP KEP'e başvurarak kayıt olabilecek. İsterlerse cep telefonlarına KEP mesajı aldıklarına dair uyarı mesajı gelecek. Resmi ve ticari yazışmalar, resmi kurumlardan gelen tebilgatlar KEP üzerinden yapılabilecek.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar