Nakit ihtiyacınızı kredi kartından değil ihtiyaç kredisiyle giderin


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 23 |Güncellenme : 4 Aralık 2019

Merkez Bankası, pek çoğumuzun sık sık maruz kaldığı nakit ihtiyacını kredi kartından değil de tüketici kredi kullanarak giderilmesi konusunda tüketicileri bilgilendirdi. Bu uyarıda da nereden çıktı diye sormayın, kredi kartı faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen Merkez Bankası, kredi kartı faiz oranlarının tüketici kredisine göre daha yüksek olduğunu vurgulayıp nakit ihtiyacınızın tüketici kredisiyle giderilmesi konusunda açıklama yaptı.

Kredi kartı faiz oranları aynı kaldı

Merkez Bankası konuyla ilgili “1 Temmuz 2014 -30 Eylül 2014 tarihleri arasında kerit kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdif faiz oranını Türk lirası için %2,02, dolar için %1,70 ve avro için %1,64 aylık azami gecikme faiz oranı ise Türk Lirası için %2,52, dolar için %2,20 ve avro için %2,14’tür. Bu oranlar azami olup 1 Ekim 2014’te yeniden revize edilecektir” açıklaması yaptı.

Nakit ihtiyacında tüketici kredisi

Faiz oranlarında değişikliğe gitmeyen Merkez Bankası tüketicileri kısa vadeli nakit ihtiyaçları konusunda da uyarılarda bulundu. Merkez Bankası “Bankalar diğer ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirliyor. Bu yüzden kısa vadeli kredi gereksinimi için tüketici kredisi kullanmak avantajlı olacaktır” açıklaması yaptı.

9 aya %0,95 faiz

Biz de bu konuyla ilgili genelde Enuygun.com satırlarından uyarılarda bulunuyoruz. Hatta çoğu banka 9 aylık ve 12 aylık gibi kısa vadeli kredilerde hem faiz oranını düşük tutuyor hem de masrafı. Örneğin 9 ay vadeli 3.000 TL kredi için Garanti Bankası %,0,95, Denizbank %0,99 faiz uyguluyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2316 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.