Nakit çekme konusunda yeni hizmet: PosPara

dincerkeskinpala

Nakit para çekme konusunda yeni bir hizmet geliyor. Artık nakit para ihtiyacınız olduğunda yalnızca ATM’lere muhtaç kalmayacaksınız. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), VISA, MasterCard ve tüm bankaların katılımıyla hayata geçirilen PosPara ile, ATM aramaya gerek kalmadan, işyerlerindeki Pos üzerinden VISA Electron veya Maestro banka kartları ile işlem yapılarak, kasalardan minimum 10 TL, maksimum 100 TL nakit çekimi yapılabilecek.

PosPara’da sektör kısıtı bulunmamakta olup, nakit çekimi yapabilmek için VISA Electron veya Maestro banka kartı ile minimum 10 TL alışveriş yapılması gerekiyor. Alışveriş yapılan tutar ile nakit çekilen tutar arasında bir eşitlik olması gerekmiyor.  

PosPara’nın işyerlerinde uygulanabilir olması, alışveriş esnasında nakit ihtiyacının karşılanması açısından kart sahiplerine kolaylık sağlıyor. Ayrıca ATM’lerin bulunmadığı ya da az olduğu alanlarda da nakit çekimini kolaylaştırarak zaman kazanılmasına yardımcı olacak.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr.Soner Canko, banka kartının alışverişlerde kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan PosPara’nın şimdilik İstanbul’daki 51 markette uygulandığını, yakın dönem içinde daha fazla işyerinde kullanılabileceğini söyledi.

İçindekiler

PosPara, ATM’lere rakip olmayacak

ATM aramaya gerek kalmadan, işyerlerindeki Pos üzerinden VISA Electron veya Maestro banka kartları ile işlem yapılarak para çekmenize olanacak sağlayacak PosPara, ATM’lere rakip olmayacak. Banka kartı ile yapılan alışveriş sonrasında nakit ihtiyacı olan kart sahiplerinin ATM aramasına gerek kalmadan ihtiyaçlarını o anda karşılamaları için hayata geçirilen bir sistem olduğu belirtiliyor.

Aralık 2011 itibarıyla hayata geçen uygulama ile  kart sahipleri 31 Ocak 2012 tarihine kadar PosPara ile işyerlerinden nakit çektiklerinde bir komisyon ödemeyecekler. Ancak ilerleyen dönemlerde üye bankaların, önceden kart sahiplerini bilgilendirerek farklı uygulamalara geçebilme ihtimalleri bulunuyor. Ayrıca 2011 yılında banka kartlarının alışverişlerdeki kullanımında %52 oranında artış meydana gelirken, yaşanan artışın banka kartlarının ödeme sistemlerinde lokomotif görevini üstlendiği göze çarpıyor.

PosPara’nın tüm bankaların VISA Electron ve Maestro banka kartlarına sunulmakta olup, gelecek dönemde daha fazla işyerinde uygulanması bekleniyor.

PosPara’da işlem akışı nasıl gerçekleşiyor?

•    Kart kasiyer tarafından Pos’a okutulur.
•    Pos üzerinde banka kartı satış işlemi başlatılır.
•    Satış tutarı tuşlanır.
•    Pos’un PosPara işlem desteği varsa, Pos üzerinde “Cashback işlemi yapmak ister misiniz?” mesajı yer alır.
o    Yanıt hayır ise, işlem mevcut Pos banka kartı satış işlemi iş akışında çalışmaya devam eder.
o    Yanıt evet ise;
•    Kasiyer tarafından Pos üzerinde Evet’e basılarak PosPara tutarının girişi yapılır.
•    Banka kartı PIN’inin girişi yapılır.
•    Pos üzerinde onaylanan işlem ile satış tutarı ve nakit tutarını ayrı olarak gösteren tek bir slip üretilir.
•    Ve PosPara tutarı müşteriye elden ödenir.


Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN