Mutlu olmak için seyahat edin


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 43

Daha mutlu olmak mı istiyorsanız? O zaman tatile çıkın. Yapılan araştırmalara göre seyahate çıkmak ve yeni yerleri keşfetmek gibi deneyimler ev, araba veya diğer pahalı şeylere sahip olmaktan daha fazla mutlu ediyor!

Gezdiğin kadar mutlusun

Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Cornell Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre seyahate çıkmak ve tatil yapmak gibi deneyimler, satın aldığımız eşyalara kıyasla bizi çok daha fazla mutlu ediyor. Yani evinize aldığınız dev ekranlı televizyon veya uzun zamandır istediğiniz otomobile sahip olmak bir süre keyif verse de sonradan bu duruma alışılıyor ve artık eskisi kadar mutlu etmiyor.

Yeni yerler görün 

Buna karşılık daha önce hiç görmediğiniz bir şehre seyahat etmek ve yeni deneyimler yaşamak çok daha uzun süren bir mutluluk getiriyor. Üstelik bu yerlerden sevdiklerinize hediyeler alıp verirseniz başkalarına iyilik yaptığınız için daha fazla mutlu olabilirsiniz. Harika yerleri keşfetmeye yakın yerlerden başlamak isterseniz, yurdumuzdan mutlaka görülmesi gereken yerleri keşfedin. Bu yerleri daha önce dolaştıysanız, fazla bilinmeyen rotalara da göz atabilirsiniz.

Yeni yerler görün 

 

Hayali bile yeter

Dünyada bu konuda yapılan bir diğer araştırmada ise katılımcıların yarısı ellerindeki parayla yeni eşyalar satın alırken diğer yarısı ise yemek, tatil veya etkinliklere katılmak gibi deneyimlere harcama yapıyorlar. Az çok tahmin edileceği gibi yine sonuç değişmiyor ve ikinci grup daha daha mutlu bir şekilde evlerine dönüyorlar. Üstelik daha keyifli ve mutlu olmak için her zaman bir yerlere gitmenize gerek yok. Eğer gidemiyorsanız bile sadece tatile çıkmak ve yeni yerler görmek için plan yapın. Çok sık seyahat edemeseniz de hayalini kurmanın nasıl bu kadar mutlu ettiğini fark edince şaşıracaksınız. O zaman şimdi gelin, hemen bir yerlere uçak bileti bakalım. Belki sadece hayalini kurmak bile gelecekte buraları keşfetmek için yeter!

Hayali bile yeter

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2221 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.