Mutlu insanların ülkesi Finlandiya ile ilgili 7 ilginç bilgi


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 46

Yapılan araştırmalara göre mutluluk düzeyi en yüksek ülkelerin başında gelen Finlandiya’ya biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

1- Binlerce ada ve göl var

Finlandiya denince pek çok kişinin aklına ilk gelen soğuk hava ve ünlü cep telefonları olabilir. Ancak ülke aynı zamanda eşsiz doğasıyla görenleri kendisine aşık ediyor. Finlandiya sınırları içinde tam 200.000’e yakın göl ve ada var. Bu da ülkeyi doğaseverler için en doğru adreslerden biri haline getiriyor. Finlandiya’nın doğasıyla buluşmak isteyenler için ülkenin başkenti Helsinki’ye uçuş fırsatları sayfamızda!

1- Binlerce ada ve göl var

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Bitmeyen yaz günleri

Kuzeyde bulunan konumu sayesinde Finlandiya’da yaz günleri son derece uzun sürüyor! Yani buraya yazın gelirseniz, aydınlık havada gezmenin tadını daha uzun süre çıkarabilirsiniz.

2- Bitmeyen yaz günleri

3- Kutup ışıklarını izlemek için ideal

Gökyüzünü kaplayan renkli kutup ışıklarını izlemek için de rotanızı Finlandiya’ya çevirebilirsiniz. Özellikle ülkenin Laponya olarak bilinen bölgesi kutup ışıklarını seyretmek isteyen gezginler için harika bir yer.

3- Kutup ışıklarını izlemek için ideal

4- İlginç etkinliklerin ülkesi

Finlandiya muhtemelen dünyanın başka bir yerinde benzerine rastlayamayacağınız türden etkinliklere ve organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Örneğin Bataklık Futbolu, Cep Telefonu Fırlatma ve Sivrisinek Avlama gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Finlandiya’da gezerken mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları ise galerimizde!

4- İlginç etkinliklerin ülkesi

5- Trafik cezaları çoook yüksek!

Finlandiya geziniz sırasında araba kiralamayı düşünüyorsanız, kurallara her zamankinden daha fazla dikkat etseniz iyi olur. Çünkü ülkede kuralara uymayanlar için uygulanan trafik cezaları son derece yüksek.

6- Saunalar toplanma alanı

6- Saunalar toplanma alanı

Ülkede arkadaşlarınızla veya aile üyeleriyle saunada görüşmek de son derece normal sayılan bir durum. Özellikle kış aylarında soğuk olan havada ısınmak için de sauna iyi bir fikir olabilir.

7- Ülkede hiç ankesörlü telefon yok

7- Ülkede hiç ankesörlü telefon yok

Özellikle yurt dışında bir yeri aramamız gerektiğinde hemen çevredeki ankesörlü telefonlara göz atarız. Ama Finlandiya’da durum biraz farklı. Çünkü ülkede bilinen anlamda ankesörlü telefon bulunmuyor. Yani giderken cep telefonunuzu yanınıza alsanız iyi olur!

7- Ülkede hiç ankesörlü telefon yok

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2185 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.