Müşteri memnuniyeti anketi açıklandı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

 

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) 2012 Yılı 1. Çeyrek sonuçlarına göre Aygaz, BP Gaz, Milangaz&Likidgaz, Nokia, Hazırkart, Vodafone Ön Ödemeli Hat, Domino’s Pizza ve World Card müşteri memnuniyetinde sektörlerinin lider markaları oldular.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) 81 ilde 5 bin 702 tüketici ile bilgisayar destekli telefon anketine göre yapılan Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksinin 26. ölçüm sonuçlarını açıkladı. 2012 yılının 1. çeyreğinde LPG Distribütörleri, Cep Telefonları, GSM Hizmetleri, Hızlı Servis Restoranları ve Banka Kredi Kartları sektörleri ölçüldü.

LPG sektöründe yoğun rekabet 

LPG Distribütörleri sektöründe Aygaz ve Milangaz&Likidgaz, BP Gaz’ın uzun süredir LPG Distribütörleri sektöründe sürdürdüğü birinciliğine ortak oldu.

GSM’de Turkcell ve Vodafone

GSM Hizmetleri: 2012’de ön ödemeli hatlar müşterilerini daha çok memnun etti. GSM Hizmetleri sektöründe ise ön ödemeli hatların müşteri memnuniyeti sıralamasında faturalı hatlara kıyasla daha üst sıralarda yer aldığı gözlendi. Turkcell Hazır Kart ve Vodafone Ön Ödemeli Hat GSM Hizmetleri sektöründe birinciliği paylaşan markalar oldu.

Banka kartında World Card

2012 yılı 1. çeyrekte ölçülen diğer sektörlerden Cep Telefonları sektöründe Nokia, Hızlı Servis Restoranları sektöründe Domino’s Pizza ve Banka Kredi Kartları sektöründe ise Yapı Kredi World Card müşteri memnuniyetinde tek başlarına birinci sırada yer aldılar. Banka kredi kartlarında ise 76 puanla birinci olan World Card'i 75 puanla Maximum Card, 72 puanla Axess Card, 69 puanla Bonus Card takip etti.

Müşteri memnuniyeti ABD’den yüksek

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma Limited ortak girişimi tarafından yürütülen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi (TMME) 2012 yılı 1. çeyrek sonuçlarına göre 2011 yılı son çeyreğinde 76,3 olarak ölçülen ulusal müşteri memnuniyeti endeksi, 2012 yılının 1. çeyreğinde 0,2 puan artarak 76,5 puana yükseldi. Aynı dönemde Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi de 0,1 puan artarak 75,9 olarak gerçekleşti.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar