Mortgage kredisi kullanabilmek için en az 18 yaşında ve hayat sigortası yapılması tavsiye edildiği için maksimumda 65-70 yaşlarında olunması gerekir.

Ayrıca başvuruyu tamamlamak için istenilen tüm belgelerin eksiksiz olarak şubeye sunulması ve beyan edilen bilgilerin belgelenmesi gerekmektedir.

Fakat Mortgage Uzmanı Garanti olarak gerekli belgelerinin getirilmesinden önce TCKN ile ön değerlendirme yapabiliyoruz. Böylelikle tüketiciler Garanti’de ön onay için tüm belgeleri toplamalarına gerek kalmadan ön başvuruda bulunabiliyorlar.

Bu noktada ayrıca önemli olan başvurunuzun değerlendirilmesi için ön onayı geçmiş olmanız ve satın alınacak evin de mortgage kullanımına uygun olması gerekmektedir.

Bunun yanısıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 2010 Aralık ayında açıkladığı düzenleme ile birlikte kredilendirme oranı satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’i olarak belirlenmiş olup kalan %25’lik kısmın peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.