Mortgage ile ev satın almaya karar veren kişiler öncelikli olarak nelere dikkat etmelidir?

betulsungurlu

 

Mortgage, konut alımını finanse etmek amacıyla kişilere sağlanan uzun vadeli ve taksitli bir kredidir. Kredinin amacı, satın alınmak istenen konutun müşterinin ödeme gücüne bağlı olarak taksitlendirilerek finanse edilmesidir. Asıl hedefin konutun kişiye uygun şartlarla alınması olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle Garanti Bankası’nın sertifikalı ve özel eğitimli Mortgage Uzmanları, müşterilerin ödeme gücünü dikkate alarak bir ön çalışma yapmakta ve herkese uygun bir ürün seçeneği ve ödeme planı önermektedir.

Ayrıca kredi koşullarını karşılaştırırken sadece faiz oranı üzerinden karşılaştırma yapmak yerine; dosya masrafı, ekspertiz ücreti ve ürün özelinde alınan komisyonların da hesaba katıldığı “Tüketiciye Maliyet Oranı” dikkate alınmalıdır. Bu yüzden tüketicilere karşılaştırma yaparken ödeme planlarını görmelerini ve maliyet oranlarını da dikkate alarak seçim yapmalarını öneriyoruz. Ödeme planının incelenmesi, taksit adetlerinin ve tutarlarının görülmesi anlamında büyük önem taşımaktadır.

Bir başka konu ise taksit tutarlarının kredi kullanan kişinin ödeme gücüyle uyumlu olmasıdır. Bu konuda, Garanti Bankası olarak mortgage kredisi aylık taksitlerinin, kişinin (eşi ile birlikte) aylık gelirinin %40’ını aşmayacak şekilde düzenlenmesini öneriyoruz.

Satın alınacak konutun kredilendirilebilmesi için ilgili gayrimenkulün yasal ve projesine uygun olarak inşa edilmiş olması, tapu sicil kaydında mesken, konut, ev ya da daire olarak kayıt altına alınmış olması gerekmektedir. Bu yüzden mortgage kredisi ile konut alırken bankaların yaptırdığı ekspertiz raporları, konutun kanuni ve fiziki durumunun, projeye uygunluğu/uygunsuzluğunun gösterilmesi açısından önem teşkil etmektedir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar