• Anasayfa
  • Bilgi
  • Moody's Türkiye'nin kredi görünümünü negatife çevirdi

Moody's Türkiye'nin kredi görünümünü negatife çevirdi

tugbahacibayramoglu

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi görünümünü durağandan negatife çevirirken, notunu ise Baa3 seviyesinde korudu.

Bir ülkenin kredi notunun düşmesi ya da yükselmesi normal vatandaş için ne anlama gelir? Çok yakın bir gelecekte çarpıcı etkisi olmaz ancak not artışı yani ekonomideki olumlu gidişat, kredi faizlerinin düşmesi anlamına gelirken; not indirimi ve sonrasında ekonomideki negatif yönde hareketlenme ise faiz oranlarının daha da yukarı çıkması olarak yorumlanabilir.

İçindekiler

Etkileri ne olur?

Bu basit pasif sarmal uzun vadeli farklı etkiler de yapar. Çünkü yabancı yatırımcılar genel olarak bir ülkeye yatırım yaparken ya da parasını taşırken, bu kredi notu veren kuruluşların raporlarına göre karar verirler. Dünyada kredi notu veren 3 tane büyük önemli kuruluş vardır. Bunlardan en büyüklerinden biri de merkezi New York’ta bulunan Amerikan şirketi olan Moody’s’dir. Bu şirket kredi derecelendirme kuruluşları içerisinde notu en kıt olanlardan biri olarak bilinir.

Not indiriminin sebepleri

Moody’s siyasi riskler, politik karmaşa, dış borçlanma, cari açıktaki durum gibi gerekçeler nedeniyle Türkiye’nin kredi görünümünü düşürdüğünü açıkladı. Şimdi gözler bir başka kredi derecelendirme kuruluşu olan Standart & Poors’a çevrildi. Moody’s’a göre Türkiye ile aynı kredi notuna sahip ülkeler ise şunlar: Azerbaycan, Kolombiya, Endonezya, Hindistan, Namibya, Romanya ve Uruguay.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar