Türkiye 1992 yılından beri ilk defa iki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan "yatırım yapılabilir" notu aldı. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s dün gece yarısı ülke notumuzu bir basamak daha arttırarak “yatırım yapılabilir” seviyesi olan “Baa3”e yükseltti.

Geçtiğimiz haftalarda bir başka kuruluş Fitch de notumuzu aynı seviyeye yükselmişti. Not artışları ülke ekonomisine güvenin artması, böylece dış yatırımların çoğalması anlamına geliyor.

İçindekiler

Kredi faizleri düşecek

Sade vatandaş içinse kredi faizlerinin düşmesi gibi kısa süreli etkisi oluyor. Tabi ekonomideki olumlu gelişmeler domino etkisi gibi sadece faiz düşüşlerinde kendisini göstermez. Not artışları sonrası ülkeye gelecek yabancı sermayeyi, yatırıma yöneltebilirsek işsizliğin azalması, esnafın daha çok kazanması gibi dolaylı bir başka etkiyle daha karşılaşırız. Bu not artışlarının en önemli özelliklerinden biri de 19 yıl sonra ilk kez iki kuruluştan bu seviyede not artışı gelmesi. Moody’s ve Fitch’ten sonra bir başka kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin de not artışına gitmesi bekleniyor.

Not artışı neler getiriyor

Kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi ne anlama geliyor? Yurt dışından kredi imkanlarının artması, yurt içinde de kredi piyasasına yansıyor ve böylelikle faizler düşüyor. Moody’s değerlendirmesinde not artışında ekonomideki iyileşme ile ülkeyi uluslararası sermaye girişlerine karşı daha dayanıklı kılması beklenen reformların etkili olduğu belirtildi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN