Yapılan çok sayıda araştırmada seyahat edilecek ülke seçilirken ilk olarak vize isteyip istemediğine  bakıldığını düşünecek olursak iyi haber; Moğolistan ile vizeler kalktı. İki devlet arasında yapılan anlaşmaya göre Moğolistan ve Türkiye vatandaşları 30 güne kadar yapacakları seyahat için artık vize almak zorunda değil.

10 Ekim 2013’te yapılan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moğolistan Hükümeti Arasında Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatine İlişkin Anlaşma" gereğince her iki ülke vatandaşları karşılıklı olarak diğer ülkeye yapacakları seyahatlerde vizeye ihtiyaç duymayacak. Anlaşmanın bakanlar kurulunda 12 Şubat’ta onaylanan anlaşma11 Nisan itibariyle yürürlüğe girdi.

Uçak Bileti

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre üst düzey ziyaretlerin artması ve devletler arasında artan ilişkilerin olumlu ilerlemesinden dolayı karşılıklı vize muafiyeti kararı alındığı belirtildi.  Vize muafiyetinin tarihi bağlarımız olan Moğolistan ile Türkiye halkları arasında ticari ve beşeri ilişkileri geliştirmeye katkıda bulunacağı bildirildi.

Moğolistan’a gidecekler için en uygun zaman Mayıs ile Ağustos arası, Moğolistan’a mavi gökyüzü ülkesi de denilir. Bunun temel nedeni ise yılın yaklaşık 255 günü güneşi görebilmenin mümkün olması. 

Moğolistan Ulaanbaatar Havalimanı'na uygun uçak bileti için tıklayın.

Moğolistan Dalanzadgad Havalimanı'na uygun uçak bileti için tıklayın.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar