GSM operatörünüzden gelen mesajları okumadan silmek size para kaybettirebilir! 

Mobil iletişimde tarifeler haricinde dönemsel olarak sunulan abonelikler de faturaya ek maliyet getiriyor. Haftalık, aylık ya da yıllık olarak sunulabilen bu tür aboneliklerin bazıları, iptali talep edilmediği takdirde, süre bitiminde otomatik olarak yenileniyor. Fatura takibi yapmayan tüketici, yenilemenin farkına varamadığından artık çok da gerekmeyen ya da bir daha hiç kullanmayacağı abonelik için gereksiz yere para ödeyebiliyor. Bu tür mağduriyetler son zamanlarda çokça dillenmiş olsa gerek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), 2010 sonu aldığı kararla mobil telefon işletmecileri tarafından sunulan bu tür dönemsel hizmetler hakkında bir dizi yeni düzenlemeye gitti. İşletmecilere konu hakkında hazırlıkların tamamlanması için ise 01.02.2011’e kadar süre verildi. 

Bu düzenlemeye göre mobil işletmecilerin sunduğu ‘tarife harici abonelikleri’ bulunan hat kullanıcısı, hizmetin dönem bitiminde yenilenmesinden makul bir süre önce uyarılacak. Bu uyarı ücretsiz SMS ile yapılacak. Mesaj içeriğinde ise en az aşağıdaki bilgilerin yer alması gerekiyor:

-hizmetin yenileneceği tarih, 

-iptal edilmemesi halinde otomatik yenileme yapılacağı bilgisi,

-hizmetin ücreti,

-iptal işlemi için kullanılabilecek mesaj numarası 

Bilgilendirme yalnızca bunlarla da sınırlı kalmayacak. Aboneden herhangi bir tepki alınmasa bile, sözkonusu aboneliğin yenilenmesinin ardından ‘yenileme işleminin tamamlandığı ve aboneliğin ücreti’ konusunda yeni bir mesaj daha gönderilecek. 

Abone iptal talep etmiş ise bu kez de iptal işlemini takiben iptalin gerçekleştiğine dair bir bilgilendirme mesajı gönderilecek. 

Mobil iletişimde tüketici haklarını korumaya yönelik bu yeni düzenleme ile Şubat 2010’dan itibaren aboneler her türlü otomatik yenileme konusunda bilgi sahibi olacak.  

Siz siz olun 2011 Şubat ayından itibaren operatörünüzden gelen mesajları silmeden önce mutlaka okuyun! Zira okumazsanız eski aboneliğiniz siz yine farkına varmadan yenilenebilir!

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.