Akıllı telefonlara rağbet artınca reklam pastası da değişmeye başladı. Digital reklamdan sonra mobil reklamcılık da ön plana çıktı. Hatta artık bunları akıllı telefonlar ve tablet olarak ikiye ayrılması hedefleniyor. Deloitte’nin Teknoloji, Medya, Telekomünikasyon raporunun 12.’sini yayınladı. Buna göre dünyada akıllı telefon sayısı 2 milyara çıkacak.

Rapora göre 2013 yılında, akıllı telefonların satışından elde edilecek gelir 4,9 milyar dolar iken, sadece tablet reklamlarından elde edilecek gelir 3,4 milyar dolar olacak. Reklam gelirleri ürün bazında bakıldığında ise tablet başına 7 dolar iken, akıllı telefonda bu rakam 0,60 dolara düşecek. Raporda öne çıkan diğer noktalar…

Mobil dünyadan istatistikler

*Tabletlerde öncelikli olmak üzere artan mobil reklamların yüzde 50 oranında büyüyerek pazar payının 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

*Telefonu internete az ya da hiç bağlamayan 400 milyon akıllı telefon kullanıcısıyla bu rakam 2 milyar adet telefona çıkacak.

*İnternette veri trafiğinin yüzde 80'den fazlası masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla gerçekleşiyor. Ek olarak kullanıcılar, bilgisayar başında diğer cihazlara oranla yüzde 70 daha fazla vakit geçiriyor.

*2013, televizyon endüstrisinin, şu an mevcut olan HD yayından 4 kat daha kaliteli yayın kapasitesine sahip 4K teknolojisine geçmeye hazırlandığı bir yıl olacak. 4K'nın tamamlanması ise yıllar alacak.

*2013 sonuna kadar, Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin yüzde 90'ından daha fazlası kısmen ya da tamamen kurumsal sosyal ağlara sahip olacak. Bu oran, 2011 ile karşılaştırınca yüzde 70 daha fazla.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.