• Anasayfa
  • Bilgi
  • Mobil internet, toplam internet kullanımının şimdilik sadece %1,5’unu temsil ediyor

Mobil internet, toplam internet kullanımının şimdilik sadece %1,5’unu temsil ediyor

betulsungurlu

Mobil internet, toplam internet kullanımının şimdilik sadece %1,5’unu temsil ediyor

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre Türkiye’de internet abone sayısı son bir senedir mobil internetin önemli katkısıyla yüksek bir büyüme trendinde. 2009 yıl sonu itibariyle mobil internet aboneleri toplam abonelerin %6’sını temsil ediyorken bir sene içinde bu oran %17’ye yükseldi. Ancak mobil internet kullanımı toplam internet kullanımının şimdilik sadece %1,5’unu temsil ediyor.  

Enuygun.com’un BTK verileriyle derlenmiş analizine göre, genişbant internet abone sayısı son bir yılda 1,73 milyon artarak 2010 sonu itibariyle 8,5 milyonu geçti. Bu büyümenin %60’ını mobil internet abone sayısındaki artış oluşturuyor. 2009 sonu itibariyle 396 bin seviyelerinde olan mobil internet abone sayısı, bir yıl içinde 1,05 milyon artış göstererek 1,45 milyona ulaştı. Bu sayı ile mobil internet aboneleri, internet pazarında toplam abone sayısının şimdiden %17’sini temsil etmeye başladı. Aynı dönem içinde ADSL abone sayısındaki artış ise 425 bin civarında gerçekleşti. Genişbant abonelerinin geriye kalan kısmını ise kablo internet, fiber ve diğer bağlantı çeşitlerini kullanıyor. 

Mobil internetin hayatımızdaki yerinin de incelendiği Enuygun.com’un analizine göre, mobil internet kullanımı toplam internet kullanımının sadece %1,5’unu temsil ediyor. 2010’un 4. çeyreğinde (Ekim-Kasım-Aralık) toplam sabit genişbant internet kullanımı (indirme ve yükleme) 293000 TByte olarak gerçekleşmişken, mobil internet kullanım miktarı aynı dönemde 4284 TByte oldu. Mobil internet kullanım miktarının bir önceki yılın aynı döneminde 1080 TByte olduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Son bir yıl içerisinde mobil internet abone sayısındaki artışla birlikte kullanım miktarı da yaklaşık olarak 4 katına çıktı,” dedi.

www.enuygun.com adresindeki sitesi aracılığıyla ADSL ve GSM aboneliklerinde de karşılaştırma servisi veren Enuygun.com’un Baş Analisti Betül Sungurlu, “Analizimize göre Türkiye’de mobil internet aboneleri toplam abonelerin %17’sini temsil ettiği halde kullanım miktarı toplam kullanımın sadece %1,5’u civarında. Fiyat karşılaştırma servisi veren bir kurum olarak, mobil internetin ADSL’e göre henüz fiyat avantajı yaratamadığını, bu sebeple de sabit internete ciddi bir rakip olamadığını görüyoruz. Mobil internet fiyatlarına baktığımızda yaklaşık olarak ADSL’deki 1 GB fiyatına sadece 100 MB internet alınabildiğini söylemek mümkün. Her yerden 3G internet bağlantısının aynı performansı gösterememesi, internet destekli mobil cihaz ya da cep telefonlarının yüksek fiyatları da mobil internet kullanımını sınırlayan diğer etkenler,” dedi.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN