Mobil iletişimde kontör tarihe karışıyor, Enuygun tarifeyi bulmak kolaylaşıyor!


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 14 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

1 Nisan 2010 tarihinden itibaren faturasız hatlarda kontör üzerinden fiyatlandırma devri sona eriyor. Tüm operatörler tarifelendirmeyi TL üzerinden yapacak. Böylece faturasız hat kullanıcılarının ‘1 kontör kaç dakikaydı, kaç kuruşa denk geliyordu’ gibi kafa karıştıran hesaplamalar yapması gerekmeyecek. Benzer şekilde Türk Telekom’un ankesörlü telefonlarında kullanılan kontörlerinin de TL’ye dönüştürülmesi planlanıyor.

Türkiye’de mobil iletişimin önemi giderek artıyor. ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ verilerine göre 2009 yılında elektronik haberleşme pazarında toplam 131 milyar dakikayı bulan aramaların yaklaşık %83’ü cep telefonu ile yapıldı. Toplamda 62.8 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu mobil pazarın %75’i ise kontorlü hat kullanıcısı. Yani bu değişiklik yaklaşık olarak 47 milyon aboneyi ilgilendiriyor.

Her yeni uygulama gibi bir alışma dönemi geçirecek olan aboneler, bugünlerde yeni sistem hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalışıyor. Mobil hayatı basitleştirmeyi hedefleyen bu sistemde aboneleri neler bekliyor? Bu konuda Bağımsız ve Tarafsız Karşılaştırma Platformu Enuygun.com’un açıklamaları ise şöyle;

  1. Öncelikle 1.Nisan itibariyle aboneler kalan kontörlerini kullanmaya devam edebilecekler. Hatta bayiler stoklarını eritinceye kadar kontörlü kart satışına devam edecek. Hattınızda 1 Nisan itibariyle kalan kontörler 1 kontör = 20 kuruş olarak TL’ye çevrilerek işlem görecek. Aboneler SMS aracılığıyla hatlarında artık kaç TL olduğu konusunda bilgilendirilecek. Bu geçişte abonelerin ekstra bir şey yapmasına gerek yok.

  2. 1. Nisan itibariyle bayilerde TL kartlar da aynı anda satışa çıkarılacak. Operatörler TL kartlarının fiyatlarını ve yeni tarifelerin ücretlendirmelerini 1. Nisan’da açıklayacak.

  3. Bu sistem değişikliği abonelerin halihazırda bağlı bulunduğu tarife ya da kampanyayı değiştirmeyecek. Hesaplamalar bu kez kontör üzerinden değil TL/kuruş üzerinden gerçekleşecek.

  4. Aboneler arası kontör transferi uygulaması TL transferi olarak devam edecek.

  5. Avans kontör uygulaması da sadece isim değişikliği ile devam edecek. Aboneler hatlarında yüklü olan TL bitse bile avans TL alabilecek.

  6. KDV ve ÖİV gibi vergiler ise aynen kontörde olduğu gibi konuşma ücretlerine yansıtılarak fiyatlandırılacağı için ek bir vergi uygulaması bulunmuyor.

  7. Cep telefonunuzla yaptığınız görüşme, sms, mms gibi her bir işlem sonrası kullanılan süre, kullanımın TL karşılığı ve kalan bakiye tutarı konusunda aboneler bilgilendiriliyor olacak. Sistemde asıl amaçlanan zaten şeffaflık.

  8. Operatörlerin sistem sonrası hazırlayacakları yeni tarifeler konusunda henüz bilgi bulunmuyor. Ancak tarifelerde değişiklik olmazsa yeni sistemde kontör yerine kuruş kullanılacak olmasının aboneler için daha karlı olacağı tahmin ediliyor. Çünkü eskiden görüşmelerde 1 kontöre denk gelen saniye miktarı tamamlanmadığı halde abonelerin 1 kontörü azalırken bu sistemde fiyatlanma TL üzerinden yapılacağı için ödenilen rakama denk gelen tüm saniyeler kullanılmadan tüketilemeyecek.

Enuygun.com ise bundan sonraki süreçte de benzer gelişmeleri yakından takip ederek kullanıcılarının en avantajlı tarifeleri seçmesinde öncü rehber olmaya devam edecek.

 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.