Beyaz Rusya'nın göz alıcı başkenti Minsk, şüphesiz yurt dışında tatil denince ilk akla gelen şehirlerden biri değil. Ancak kenti ziyaret edenleri karşılayan düzenli yollar, göz alıcı tarihi yapılar ve harika lezzetler buranın kesinlikle görülmesi gereken yerler listesine alınmasına yetiyor. Eğer siz de bu güzel şehri görmeyi kafanıza koyduysanız yola çıkmadan önce önerilerimize mutlaka göz atın.

Minsk'e nasıl gidilir?

Minsk, konum olarak bize çok da uzak sayılmaz. İstanbul'dan uçakla yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonunda şehre ulaşabilirsiniz. Üstelik kente aktarma yapmadan direkt uçabilirsiniz. Şehre indikten sonra taksi veya otobüslerle kısa sürede kendinizi şehrin merkezinde bulacaksınız. Eğer yakınlarda bulunan farklı bir kentten veya ülkeden gelmek isterseniz de hem Belarus'un diğer şehirlerinden hem de yakın ülkelerden şehre düzenlenen otobüs seferlerinden yararlanabilir veya araç kiralayabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Minsk

Minsk'e adım atar atmaz dikkatinizi çekecek ilk şey şehrin sakin ve düzenli yapısı olacak. Kentte başta kilise ve katedraller olmak üzere tarihi yapılar, geniş caddeler ve parklar birbiriyle akıl almaz bir uyum içinde. Eğer şehre bu ilk ziyaretiniz olacaksa öncelikle tarihi yer ve yapıları gezmekle başlayabilirsiniz. Bu yerler arasında en önemlileri ise halk arasında kızıl kilise olarak da anılan Aziz Simon ve Helena Kilisesi, kentin birçok anlamda en önemli merkezi kabul edilen Aleksandrovsky Meydanı, şehrin içinde yer alan ve savaşta yaşamını yitiren askerlerin anısına yaptırılan bir de anıt bulunan Gözyaşı Adası ile yemyeşil ve huzurlu ortamıyla insanı içine çeken Victory Park.

Minsk hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Kilise ve katedrallerin şehri

Minsk'de başınızı nereye çevirirseniz tarihi bir kilise veya katedralle karşılaşacaksınız desek çok da yanlış olmaz. Bu yapılar arasında en etkileyici olanları ise geniş, beyaz duvarları ile çok uzaklardan bile hemen dikkati çeken Kutsal Ruh Katedrali ile St. Simon ve St. Elena Kilisesi. Bu yapıları sadece dışından görmek bile son derece heyecan verici bir deneyim. İçlerinde yer alan işleme ve süslemeleri görme fırsatı bulursanız da kesinlikle kaçırmayın.

Minsk hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Minsk'e ne zaman gitmeli?

Beyaz Rusya'nın güzel başkenti Minsk'i ziyaret etmek için en uygun dönem havanın iyice ısındığı yaz ayları. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kış ayları soğuk geçiyor. İlkbaharda ise havalar tam olarak ısınmıyor. Bu nedenle eğer şehre sıcak yaz günlerinde gelirseniz şehrin geniş caddeleri, parkları ve diğer açık alanlarında da rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Minsk hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Minsk'te nerede kalmalı

Minsk'te konaklamak için alternatifler çok sayıda ve çeşitli olmasa da yeterli. Üstelik Avrupa'nın birçok kentine kıyasla oteller burada çok daha ekonomik. Şehirde kalacağınız yeri seçmeden önce internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak en uygun seçenekleri belirleyebilirsiniz. Ancak genel olarak kent merkezine ve hareketli eğlence yaşamına yakın yerlerde bulunan otellerin daha pahalı olduğunu unutmayın. Eğer biraz şehrin dışında kalmayı göze alırsanız son derece uygun fiyatlı tesisler de bulabilirsiniz.

Minsk hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Minsk'de şehir içi ulaşım

Şehirde toplu taşıma sistemi de çok gelişmiş. Öyle ki Minsk'de başta metro, otobüs ve troleybüsler olmak üzere bu araçlarla gidemeyeceğiniz yer neredeyse yok gibi. Mavi ve kırmızı olmak üzere iki ayrı hatta hizmet veren metro hem en hızlı hem de çoğu zaman en ekonomik alternatif olmasıyla kentte yaşayanların bir numaralı tercihi. Metroya binmek istemezseniz, otobüslerle de şehrin birçok bölgesine kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer küçük çocuklarla birlikte yolculuk yapıyorsanız ve ulaşım için daha raht bir seçenek arıyorsanız kentte 24 saat hizmet veren taksilerin de yine birçok Avrupa kentine kıyasla çok daha ekonomik olduğunu unutmayın.

Minsk hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Minsk'de ne yemeli ne içmeli?

Slav mutfağının en lezzetli temsilcilerini de barındıran Minsk'de yemekler de neredeyse şehrin kendisi kadar güzel. Kırmızı et ve patates ağırlıklı yemekleri sunan restoranlarda deneyebileceğiniz tatlar arasında en popüler olanlardan biri draniki çorbası. Yanında servis edilen çavdar ekmeği ise aynı zamanda ülkenin en sevilen ekmeği. Kalduny olarak adlandırılan köfte ise şehirde hem öğle hem de akşam yemeklerinde sofraların vazgeçilmezleri arasında. Borç çorbasını denemek isterseniz de şehirde seçenekleriniz neredeyse sonsuz. Ukrayna kökenli olduğu tahmin edilen ve tüm Slav ülkelerinde severek içilen bu çorbanın Minsk'deki örnekleri de son derece başarılı. Bu harika şehre uçmak için sabırsızlananlar hemen İstanbul – Minsk uçak bileti karşılaştırması yapabilirler.

Minsk hakkında bilmeniz gereken 7 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.