Mevduat ve BES sahiplerini ilgilendirecek tasarruf önlemleri


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 40 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

2012 tasarruf yılı olacak demiştik. Bu yılın ilk çeyreğindeki gelişmeler ve ileriye yönelik planlara baktığımızda, tasarruf oranını yükseltmek üzere harekete geçildiğini söylemek mümkün.

Mevduat hesaplarının çekici hale getirilmesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nde alınacak önlemler de bunun habercisi.

İşte tasarruf paketi

Babacan'ın aktardığı tasarruf önlemleri içinde, bireysel tasarrufların artırılması amacıyla bankalarda tutulan mevduatın bir yıl ve üzeri vadeye yatırılması için vergi avantajı sağlanacak. Bu teşviğin, vade süresi artıkça vergi oranının azalması şeklinde düşünülüyor. 5 yılın üzerinde vadeli mevduatta verginin sıfıra indirilmesi görüşülüyor.

BES'te yenilikler

Katılımı ve tasarrufu artıracak önlemler burada da hedefleniyor. Bu açıklama da yine bizlere vergi avantajı konusunu hatırlatıyor. Bilindiği üzere BES'te yer alan vergi avantajına karşılık, belirlenen sürelerden önce ayrılınması halinde şu an %15'lik stopaj kesintisi mevcut. Bu da BES konusunda insanları durduran ve sürekli birikim - emeklilik fonlarında kalmak istemeyenlerin sisteme uzaktan bakmalarına neden olan bir etkendi.

Bu değişiklikler ile kayıt dışı ekonomiyi, yastık altı zihniyeti bitirip insanların tasarruf odaklı davranarak, altın ve yastık altı birikimlerini bankalarda ve BES ile büyütmeye çalışacakları bir ekonomi yaratmak hedefi belirlenmiş görünüyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.