Mevduat garantisi 100 bin TL’ye çıkıyor

betulsungurlu

TMSF (Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu), mevduata uygulanan devlet garantisini 50 bin TL’den 100 bin TL’ye çıkarmak üzere yeni bir yönetmelik hazırladı. İlgili yönetmelik değişikliği Başbakanlık’a sunulacak. Gerekli onayların alınmasının ardından da kişi başı mevduat güvencesi 100 bin TL’ye yükselecek.

Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu limit tutarının artırılması yönünde karar alan TMSF, bu haberi 08.02.2013’te basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.

TMSF, 2004 yılından bu yana 50 bin TL olarak uygulanan sigorta limit tutarının güncellenmesi gerektiğini savunurken bankalar da yeni limitlerin kendileri için ek bir maliyet getirip getirmeyeceğini sorguluyor.

“Tasarruf mevduatı ve katılım fonu sigortası” veya halk arasında “devlet garantisi” olarak anılan bu güvence, kişi başına ve her bir bankadaki hesaplar için ayrı ayrı olmak üzere tahsis ediliyor. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye https://www.enuygun.com/bilgi/mevduatlariniz-50-bin-tl-ye-kadar-sigortali adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Mevduat zamanaşımı sorgusu bu ay başladı

Bankalarda mevduat ya da katılım fonu bulunan hesap sahipleri, 10 yıl boyunca hesabında herhangi bir işlem yapmazsa, ilgili hesap zamanaşımına uğramış kabul ediliyor ve içindeki tutar TMSF’ye devrediliyor. Devir öncesinde de hesap sahiplerine Türkiye Bankalar Birliği ve bankaların internet siteleri üzerinden sorgulama yapabilmeleri için son bir çağrı yapılıyor.

2012 yılsonu itibariyle bankalarda unutmuş olabileceğiniz hesabınız olup olmadığını kontrol etmek için siz de http://www.zamanasimi.org/tbb adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

Zamanaşımına uğrayan mevduat listesi bu aybaşı itibariyle yayınlanmaya başlandı. Mayıs ayına kadar sorgulamaya açık olacak bu listede yer alan hesap sahiplerinin en geç 15 Haziran 2013 tarihine kadar ilgili banka şubesine geçerli bir kimlik kartı ile başvuru yapması gerekiyor. Listede yer aldığı halde belirtilen tarihe kadar başvurmamış olanların hesapları TMSF’ye devredilecek.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar