Metrekare biriktirerek konut sahibi ol

betulsungurlu

Henüz uygulama başlamış değil ama konut sahibi olmaya adım adım yaklaştıracak yeni bir model üzerinde çalışılıyor. “Gayrimenkul Sertifikası” ile konutları metrekare metrekare biriktirerek satın alma üzerine kurulacak bu sistem, özellikle maketten satışa alternatif bir yöntem olması açısından da oldukça önemli…

Gayrimenkul sertifikaları ayrıca yatırım amaçlı konut almak isteyenler için de farklı bir yöntem! Kar elde etmek için konutun alım satımı ile de uğraşmaya, hatta konutun tamamını satın almaya bile gerek yok. Ancak bu sertifikalar borsada işlem göreceği için zarar etmek de olası! Her zaman olduğu gibi bilinçli yatırımcı olmak ya da uzmanına danışmak önemli!

Gayrimenkul Sertifkası nedir, sistem nasıl işliyor?

Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK), inşaat şirketleri ile yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Planlanan düzenlemeye göre; inşaat şirketleri projelerine başlarken “gayrimenkul sertifikası” ihraç edecek ve bunları Borsa’da yatırımcıya bir nevi hisse senedi gibi satacak.

Gayrimenkul sertifikası, konutun belirli bir metrekaresini temsil ediyor olacak. Örneğin 1 gayrimenkul sertifikası 1 metrekareye denk geliyorsa, projeden 100 metrekarelik ev sahibi olmak isteyen kişinin proje bitimine kadar 100 sertifika toplaması gerekecek. 100 sertifika toplayan kişi, sertifika üzerinde belirtilen tarihte belirlenen bağımsız bölümün sahibi olabilecek. Elbette sertifikalar ihraç sırasında A Blok, B Blok ya da kuzey cephe, güney cephe ya da bahçe katı gibi sınıflandırılmış ve ona göre fiyatlandırılmış olacak. Borsada işlem görmeye başladığında ise alıcı ve satıcılara göre sertifika birim fiyatı piyasada belirlenecek.

Gayrimenkul sertifikaları, borsada işlem göreceği için konut almaktan vazgeçildiği takdirde tahtasındaki alıcılara o günkü fiyat üzerinden satılabilecek.

Bağımsız bölümün sahibi olmak için yeterince sertifika biriktiremeyenler ise proje bitiminde isterse elindeki sertifikaları proje sahibine o günkü değeri üzerinden satabilecek.

Inşaat sektörü için yeni bir fon kaynağı

Aracı kuruluşlar inşaat şirketleri ile gayrimenkul sertifikası ihraç etmek üzere çalışmaya başladılar bile. İnşaat sektörünün fon kaynak maliyetine olumlu katkı yapacağını düşündüğümüz sistemin tüketicilere de maliyet avantajı yaratmasını şu an sadece temenni ediyoruz.

Gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar