Anneler ve evlerin hanımları sözüm size, çalışsanız da çalışmasanız da meşgulsünüz! Hem de çok! Bir noktadan diğerine koştururken en az 5 şeyi düşünmek, 5 ayrı şeyi hatırlamak ve en az bir kaç konuda eylemde bulunmak zorunda kalıyor ve hala ayakkabılarınız ayağınızda yüzünüzde makul bir ifade ile günü sürdürüyorsanız, o sizsiniz. Supergirl ya da supermom!

Tanıdık geldi değil mi?

Bizim alışkanlıklarımızda çok olmasa da, yaban ellerde "it's me time" diye bir kavram var. Biz de size en azından kendinize ait tek zamanın uyuduğunuz zaman olmaması için bir kaç öneride bulunmak istiyoruz. Bir tür zamanınızı almaya değecek olanlar listesi yapalım.

Çünkü vakit nakittir!

Günlük to do listler ile yaşıyorsanız, bu listedeki en önemsiz şeyi belirleyin ve onun yerine sizi rahatlatacak favori müzik, çukulata, dergide bir makale seçin ve sadece seçtiğiniz şeye odaklanın.

En son ne zaman öylesine yola çıkıp bir yerlere gittiğinizi hatırlayamıyorsanız, yollara düşmenin zamanıdır. Bir saatlik bir uçuşla gidemeyeceğiniz yer yok. Biraz deniz havası, biraz sakinlik iyi gelecek. Bu kadar zaman mı var derseniz şehir içinde kaybolmak da güzel bir tercih olacaktır.

Hareket halinde yemek yiyenlerdenseniz, en azından sağlıklı beslenmeye çalışın, tüm dünya slow food akımına uymaya çalışırken siz de feyz alın ve mutlu olup sağlıklı hissedeceğiniz yemekler seçmeye çalışın.

Sevdiklerinizle konuşun, onlarla gün içinde telefonlaşmaktan ve yazışmaktan bahsetmiyoruz, yüz yüze gelmeye ve gerçekten sohpet etmeye çalışın. Tüm bir gün boş vaktim olsaydı ne yapardım diye düşünün, aklınıza binlerce şey gelecek ve onların önemli bir kısmı vakit bulamadığınız diğer önemli şeyler olacak. Bu listeden en yakın görüneni seçin ve yapın!

Spor salonları hem pahalı hem devamlılık disiplini geliştirmek zor. Öyleyse neden biraz eğlenmiyorsunuz? Biraz ritimli bir müzik, hızlı yürüme, ev işlerine katılan egzersizler işte spora başladınız bile!

Hayır demeyi öğrenmek zordur ancak önemlidir. Gerçekten zaman ve enerjinizden çalacaksa, hayır demeyi öğrenmelisiniz. Uygulayın farkı görün.

Ağrılar, başınızda ve omurganızda sizi sıkıştırıyorsa, bünyeniz isyanda demektir. Doktor randevularınızı aksatmayın ve reçetenizi uygulayın. Stres temel sebeb gibi görünse de ağrı önemli bir uyarandır, unutmayın!

Başta da söylediğimiz gibi vakit nakittir! Ancak vakit nakitten çok çok daha kıymetli ve geri getirilemez. Öyleyse siz de zamanınızı doğru değerlendirmenin kendinize uygun yöntemlerini belirleyin. Size birileri yorgun göründüğünüzü, hep meşgul olduğunuzu söylüyorsa ciddiye alın ve önerilerimize kulak verin!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.