• Anasayfa
  • Bilgi
  • Merkez Bankası indirime gitti, Fitch'ten de not arttırımı bekleniyor

Merkez Bankası indirime gitti, Fitch'ten de not arttırımı bekleniyor

tugbahacibayramoglu

Moodys'in not arttırımının ardından kademeli olarak faizlerde indirime gidileceğinden söz etmiştik. Ve Merkez Bankası geçen aydan sonra dün gece de gecelik borçlanma faiz oranında indirime gitti.

Şimdi bütün gözler 8 Kasım'da en büyük 3 kredi değerlendirme kuruluşundan biri olan Fitch'in İstanbul'da düzenleyeceği konferansa çevrildi. Daha önce Türkiye'nin notunu düşüren Fitch'in, bu kez not arttırması bekleniyor. Fitch'in Türkiye'nin notunu 1 kademe arttırması, Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke düzeyine çıkaracak. Bu durumda borçlanma faizleri inecek, yabancı yatırımlar daha da artacak.

İçindekiler

Fitch geçen yıl notumuzu düşürmüştü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, geçen yıl yine Kasım ayında Türkiye'nin "BB olan yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit ederken, not görünümünü 'pozitif'ten 'durağan'a çevirmişti. Buna da başta Başbakan Erdoğan tepki göstermişti. Şimdi Fitch'in 8 Kasım'da İstanbul'da konferans düzenleyecek olması olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Bakan Çağlayan: Türkiye'nin hakkını teslim etmeliler

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Not kuruluşları bize karşı hep cimri oldu. Türkiye’nin hakkını teslim etmeliler. Böyle giderse itibarları kalmaz. Piyasa Türkiye’nin ‘yatırım düzeyinde’ bir ülke olduğunu bildiği için not artışını zaten satın aldı” açıklaması yaptı.

Ekonomistlere göre not artışı olacak

Türkiye’nin kredi notunun 'hak ettiği' seviyede olmadığını düşünen ekonomistlere göre, Türkiye’nin notu 'yatırım yapılabilir seviyeye' çıkartılmalı. Yabancı yatırımcılar ve ekonomistlerin bir çoğuna göre not attırımına biran önce gidilmeli. Ekonomistler Türkiye'nin notunun artmaması için tek engelin Suriye krizi olduğu yönünde hemfikir. Bazıları ise Fitch önce görünümü pozitife çevirip, sonra not arttırımına gidilebileceğini düşünüyor. Bu bile Türkiye ekonomisi için olumlu bir gelişme...

Merkez Bankası borç verme faiz oranını % 9,5'e düşürdü

Dün gece Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, gecelik faiz oranlarını borçlanmada % 5 düzeyinde sabit tutarken, borç vermede ise % 10'dan % 9,5'a düşürdü. Tüm bu gelişmeler beklendiği gibi geliştiği taktirde kredi faizlerinin biraz daha düşebileceğini müjdeleyebiliriz. Merkez Bankası'nın daha önceki borçlanma faiz oranlarındaki indiriminin ardından kredi faizlerinde düşüş olabileceğinden söz etmiştik. Öyle de oldu bankalar ard arda düşük miktarlarda indirim yaptı. Yine de özellikle ev satın almayı düşünüyorsanız planınızı ertelemeyin çünkü faiz düşüşleriyle doğru orantılı ev fiyatları da yükselebiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN