• Anasayfa
  • Bilgi
  • Medeniyetler şehri Mardin’i görmek için 5 neden

Medeniyetler şehri Mardin’i görmek için 5 neden

muratekinay

Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden bazılarına ev sahipliği yapan Mardin labirenti andıran dar sokaklarıyla, eski manastırlarıyla ve akıl almaz güzellikteki manzaralarıyla görülmeye değer. Üstelik bir sonraki seyahatinizde rotanızı Mardin’e doğru çevirmeniz için birbirinden cezbedici pek çok neden var.

İçindekiler

1- Görkemli bir tarihin tanığı eski yapılar

Mardin’i Anadolu’nun ve dünyanın diğer kentlerinden ayıran ve bu denli özel kılan özelliklerinin başında şüphesiz yüzyıllar öncesine dayanan tarihini bugünlere taşıyan yapıları geliyor. Zinciriye Medresesi, Mor Gabriel Manastırı, Mardin Ulu Camii, Kasımiye Medresesi ve Deyrüzzeferan Manastırı gibi birbirinden eşsiz eserlerin dışında geleneksel mimarinin harika bir örneği olan geleneksel Mardin evleri arasında gezmek başlı başına bir keyif. Mardin’in meşhur tarihi yapıları ile ilgili daha fazla ipucu galerimizde! Mardin’in dün ve bugünü olağanüstü bir uyumla bir araya getiren sokaklarına doğru uçuracak biletleri ise Mardin uçak bileti sayfamızda karşılaştırabilirsiniz.

Mardin

Uçak Bileti

2- Birbirinin manzarasını kesmeyen geleneksel Mardin evleri 

Mardin’e ilk kez gelenleri şaşkına çeviren görüntülerden biri de arka arkaya dizilen ancak kesinlikle birbirinin manzarasını kapatmayan geleneksel Mardin evleri. Suriye ve Arp mimarisinden izler taşıyan evler bölgenin iklim koşullarıyla ve halkın günlük yaşantısıyla da uyumlu. Evler doğal rengini inşa edilirken kullanılan taştan alıyor ve bu haliyle Mardin’de çekilen fotoğraflara da mükemmel bir arka fon oluşturuyor.

Mardin Evleri

3- Şehrin tarihi sembolü Mardin Kalesi

Kenti yüksekten izleyen bir tepenin üzerinde inşa edilen Mardin Kalesi geçmişte bölgede yaşayan Perslerin ve diğer medeniyetlere ev sahipliği yapan eşsiz bir eser. Kale günümüzde ziyaret edilemiyor ancak bu durum uzaktan da olsa tarihi yapıyı görmenize ve fotoğraflarını çekmenize engel değil!

Mardin Kalesi

4- Mardin’in tarihi zenginliğini sofralara taşıyan lezzetler

Mardin gezinize kısa bir yemek arası verdiğinizde hem görüntüsü hem de tadıyla kalbinizi fethedecek lezzetleri tatmaya hazır olun. Her anlamda Süryani kültürüyle yoğrulan şehirde yemeklerde de Süryani etkisine rastlamak mümkün. Kaburga dolması, tahinli patlıcan salatası ve frik salatası gibi lezzetler için yolunuzu kentin en ünlü lezzet duraklarından Bağdadi’ye düşürebilirsiniz. Dana ve kuzu etinin karışımıyla hazırlanan lezzetli kebapları, nefis ezme salataları ve buz gibi ayranları tatmak içinse Kebapçı Rido Mardin’de doğru adres. Şehrin diğer geleneksel lezzetlerine göz atmak isterseniz tıklayın!

Türk Yemekleri

5- Doğu Roma’nın mirası Dara Antik Kenti

Döneminin en gelişmiş şehirlerinden olan Dara Antik Kenti de eski kanalları, kiliseleri, mezarları ve evleriyle Mardin’in önemli kültürel miraslarından. Bizans adıyla da bilinen Doğu Roma İmparatorluğu’nun savunması için inşa edilen antik kentin kalıntıları arasında gezerken kendinizi adeta bir tarih kitabının heyecan verici sayfalarını çeviriyor gibi hissedeceksiniz. Eski çağların görkemli yerleşimlerini gezmekten keyif alıyorsanız, yurdumuzun en güzel antik kentlerini yazımızda turlayın!

Tabii Mardin'i görmenizi önermemizin çok büyük bir nedeni daha var. O da Mardin'de gezilecek yerler. Bu güzel yerleri keşfederek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Mardin Dara Antic Kenti


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar