Portekiz’in renkli başkenti Lizbon, hangi mevsimde giderseniz gidin çok güzel ve görülmeye değer bir şehir. Ancak havaların ısınıp, insanı dışarı çıkmaya zorlayan bu günlerde ziyaretçilerine daha keyifli bir deneyim sunuyor. Gelin, İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş bu çok yokuşlu şehri 5 maddede daha yakından tanıyalım. 

Tramvaylarla baştan başa Lizbon

İstanbul Avrupa Yakası‘nda İstiklal Caddesi’nde, Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy – Moda hattında görebileceğiniz kırmızı renkli tramvayların benzeri Lizbon’da şehri baştan başa dolaşıyor. Tarihi ve görülmeye değer yerlerin neredeyse tamamına giden bu tramvayla şehri keşfetmek çok keyifli. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, makinenizi de yanına almayı unutmayın. Çünkü Lizbon’da tramvaylarla dolaşırken neredeyse her köşe başında güzel tarihi binalar ve yokuşların sonunda etkileyici manzaralar sizi bekliyor.

Teleferikle Ocenario

Lizbon’u raylar üzerinde dolaştıktan sonra bir de havadan görmek isterseniz, Ocanario bölgesinde bulunan teleferiğe binip şehrin en güzel manzaralarından birini tepeden izleyebilirsiniz. Kısa bir teleferik turundan sonra şehrin en ilgi çekici bölgelerinden birine, Vasco Da Gama’ya inip, hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

 

Şehrin en uzun yolu Vasco De Gama

İsmini Portekizli Kaşif Vasco De Gama’dan alan köprü şehrin en önemli sembollerinden biri. Aynı zamanda dünyanın en uzun köprülerinden biri olan Vasco De Gama’nın uzunluğu 17 kilometreden fazla. Şehrin görülmeye değer diğer yapıları arasında ise Estrela Bazilikası, Lizbon Katedrali, St. George Kalesi ve Vasco De Gama Kulesi var.  Lizbon’u daha yakından keşfetmek için Lizbon’da gezilecek yerler galerimize de göz atmayı unutmayın.

Mayıs’ta Lizbon’a gitmek için 5 neden

Dünyanın en lezzetli şaraplarını tadın

Portekiz iklimiyle sadece turizmin değil, başta üzüm olmak üzere birçok lezzetli meyvenin de yetiştiği bir cennet. Özellikle ünü dünyaya yayılmış Porto şaraplarının tadına burada bakabilirsiniz. Bairro Alto ve çevresinde toplanan mekanların çoğunda sadece lezzetli şarapları değil, bira gibi diğer alkollü içeceklerin de farklı çeşitlerini bulabilirsiniz. Lizbon’un hareketli ve renkli gece hayatını keşfetmeden şehirden ayrılmayın deriz. Lizbon’da tadına bakılması gereken diğer lezzetler Lizbon’da ne yenir ne içilir galerimizde.

 

Yıl boyu festivaller şehri

Lizbon için ‚‘bütün bir yılı festivallerle geçiren şehir‘‘ desek yanılmış olmayız. Yılın neredeyse her döneminde bir festival, karnaval veya bayram kutlanan kentte görülmesi gereken festivallerin başında her yıl Nisan ayında düzenenlenen Lizbon Yeme İçme Festivali, Lizbon Müzik Festivali, Animasyon Film Festivali ve Super Rock Müzik Festivali var. Bayramlarda da renkli görüntülere sahne olan şehirde yine Nisan’da kutlanan Özgürlük Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, Portekiz Bayramı, Yeniden Bağımsızlık Bayramı ve Aralık ayında Noel mutlaka görülmesi gereken bayram ve festivaller arasında.

Mayıs’ta Lizbon’a gitmek için 5 neden

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.