İstanbul’un incisi, yaz aylarının tatil cenneti Adalar, Mayıs ayında bir başka güzel olur. Havalar çok da ısınmadan faytona binerek ya da bisiklet sürerek gezebilir, rengarenk çiçeklerle bezenmiş ada sokaklarında keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Hatta otel sayfamızdan Ada otellerine göz atıp 1-2 gece konaklama planları da yapabilirsiniz. İşte Bizans döneminde sürgün edilen Prenslerin yaşadığı bir yer olduğu için Prens adaları ismiyle anılan Adalar’da neler yapabileceğinize dair tüyolar…

Büyükada

Prens adaları zincirinin en büyüğü olan Büyükada, Aya Yorgi Kilisesi, ahşaptan konakları, ağaçlarla kaplı yolları, kapılarından mor salkımların sarktığı bahçeleriyle ünlüdür. Adaların hepsinde motorlu araç kullanımı yasaktır. Sadece resmi plakalı araçlar bulunur. Bu yüzden adada ulaşım fayton ya da bisiklette sağlanır. Zaten adanın en büyük keyfi de budur. Büyükada en uzun fayton turu yapabileceğiniz yerdir. Büyük ada turu 79 TL, küçük tur 67 TL ya da dilerseniz daha kısa mesafe bir gezinti yapabilirsiniz. Ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Büyükada gezintisinde Aya Yorgi tepesine çıkmadan olmaz. Buranın eşsiz manzarası eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Zaten yol boyunca harika köşkler göreceksiniz. Her biri farklı büyüklükte bahçelerinde rengarenk çiçeklerin olduğu köşkler. Dilerseniz limanın etrafındaki balık restoranlarında da yemek yiyebilirsiniz. Büyükada Spor Kulübü’nü, Hristos ve Aya Yorgi Kiliselerini, Rum Yetimhanesi, Hamidiye Camisi, Troçki ve Reşat Nuri Güntekin’in yaşadığı evleri gezebilir, uzun bir yürüyüşte yapabilirsiniz. Büyükada’da konaklama yapacak çok sayıda otel var. Bu otellere ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ada vapuru sefer saatlerine de ilgili linkten göz atabilirsiniz.

Büyükada

Heybeliada

Şarkılara konu olmuş bir diğer adada da Heybeliada’dır. Büyükada’dan sonra ikinci büyüklükteki bu ada, sık sık Ruhban okuluyla haberlere konu olur. Ünlü edebiyatçı Hüseyin Rahmi Gürpınar ve İsmet İnönü’nün yaşadıkları evler bugün müzeye çevrilmiş. Ayrıca Hristo Manastırı, Aya Triada Kilisesi, Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi, Heybelidada Camisi ve Sanatoryum gibi yerler gezilebilir. Heybeliada’da büyük fayton turu 58 TL, küçük fayton turu ise 45 TL. Adanın meşhur pastanesi Meltem’de tarçınlı lokma yemeden, Değirmenburnu’nda piknik yapmadan adadan ayrılmayın derim.

Heybeliada

Burgazada

Üçüncü adamız köşkleriyle ünlü Burgazada’dır. Adada güzel ahşap köşkler genelde Gezinti Caddesi, Gönüllü ve Mehtap sokaklarında bulunur. Bu sokaklarda kısa bir gezinti yaptıktan sonra adanın olmazsa olmazı Kalpazankaya’ya çıkalım. Burası yeşillikler içerisinde harika bir koy. Güzel bir restoranda bulunuyor. Ünlü hikayeci Sait Faik Abasıyanık’ın evi de burada. Müzeye çevrilen ev ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Adada Hristos Manastırı ve bu manastırın bulunduğu Bayrak Tepe’nin manzarası harika. Günbatımını mutlaka buradan izleyin. Ayrıca Aya Yani Kilisesi ve Yaios İoanis Rum Ortodoks Kiliseleri ve Aya Yorgi Manastırı gezilebilir. Burgazada’da büyük fayton turu 58 TL, küçük fayton turu ise 45 TL. Sahildeki lokantalarda da lezzetli Rum mezeleri yiyebilirsiniz. Adanın damla sakızlı dondurması da meşhur.

Burgazada

Kınalıada

Adaların en küçüğü Kınalıada, adanın tam merkezindeki kum sahilinden denize girilebilen bir adadır. Küçük bir ada olduğu için bisikletle gezmenin daha kolay olduğu bir adadır. Zaten bu adada fayton yoktur. Çınar Tepesi, Manastır Tepesi ve Teşvikiye Tepesi olmak üzere 3 tepesi vardır. Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Kilisesi, Sirakyan evleri, Kınalıada Camisi eğer imkanınız varsa Kınalıada Su Sporları Kulübü gezilebilir. Ada sahilindeki balıkçılarda lezzetli Ermeni mezeleri yiyebilirsiniz. Yine Harbiye börekçisinin kol böreği de ünlüdür.

Kınalıada

Sedef Adası

Adanın sahibi Damat Ferit Paşa’nın torunları tarafından yeşillendirilmiş ve evler yapılarak özel mülkiye alanı oluşturulmuş bir adadır. Seçkin isimlerin oturduğu bu adada birkaç yıl önce açılan Port Sedef adlı bir mekan vardır. Buranın restoranı ve plajı bulunur. Çok yeşil bir adadır. Port Sedef tarafından Büyükada ve İstanbul manzarası güzeldir. Adaya ya Büyükada’dan ya da mekana ait teknelerle Kartal’dan ulaşabilirsiniz.