Mayıs - Kasım arası 73 milyon kişi uçuyor

betulsungurlu
İçindekiler

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü verilerinden derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre 2011 yılında Türk havalimanı ve havaalanlarından iç ve dış hat yolcusu olmak üzere toplam 117 milyon yolcu servis aldı. Bu yolcuların 73 milyonu yani %62’si 2011 Mayıs ile Kasım tarihleri arasında seyahat etti. 2010 yılında da aynı zaman aralığındaki yolcu sayısının yıllık toplam yolcu sayısına oranı %63 olarak gerçekleşmişti. Bu verilere göre yaklaşık olarak her üç yolcudan ikisi Mayıs başı ile Ekim sonu arasında seyahat etti. Geriye kalan %37’lik grup ise Kasım ve Mayıs ayları arasında uçtu.

Mayıs ayında aylık yolcu sayısı yüzde 70 artıyor.

2011 yılının Ocak ayında, iç ve dış hat olmak üzere toplamda 6,33 milyon adet yolcu trafiği yaşandı. Mayıs ayı itibariyle ise havaalanlarındaki aylık yolcu sayısı yüzde 70 oranında artarak 10,8 milyona ulaştı. Mayıs ayından Kasım ayı başlangıcına kadar aylık yolcu trafiği 10 milyonun üzerinde gerçekleşti. En yoğun ay olan Temmuz ayında ise yolcu trafiği 14 milyon olarak gerçekleşti.

Mayıs-Kasım arasında dış hat yolcu sayısı iç hat yolcu sayısının üzerine çıkıyor.

Enuygun.com’un analizine göre Mayıs ayı, havaalanlarındaki dış hat yolcu sayısının iç hat yolcu sayısının üzerine çıktığı dönemin başlangıcı oluyor. Kasım-Nisan ayları arasında havaalanlarını yüzde 60 oranında dolduran iç hat yolcusunun yerini Mayıs ayından itibaren Kasım başlangıcına kadar dış hat yolcuları alıyor. İç hat yolcusunun toplam yolcu sayısına oranı, Mayıs başı itibariyle yüzde 40’lara geriliyor. Dış hat yolcu yoğunluğu ise Mayıs başından Kasım ayı başlangıcına kadar yüzde 60’a kadar çıkıyor.

Yüksek sezonda uçak bileti fiyatları artıyor.

Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi havayolu şirketlerinin iç hatlar için belirlediği yüksek sezon tarihlerinin genellikle 1 Haziran - 31 Ekim tarih aralığını kapsadığını hatırlatan www.enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Yüksek sezon ile birlikte uçak bileti fiyatlarında artış yaşanırken indirimli uçak bileti kontenjanlarında da azalma oluyor. Bu dönemde yolcu sayısı da arttığından ucuz uçak bileti kontenjanından faydalanabilme olasılığı düşüyor. Dış hatlardaki yüksek sezon tarihleri de ucuz uçak bileti bulabilmek için ayrıca incelenmeli. Çünkü iç hatların yüksek sezon tarihlerinden farklı olabiliyor”, dedi.

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar