Deniz, güneş ve kum üçlüsü söz konusu olunca akla ilk gelen Ege ve Akdeniz sahillerimiz olsa da Marmara Bölgesi ve çevresinde de bu yerleri aratmayan benzersiz rotalar var. Gelin, çok uzaklara gitmeden denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz bu harika yerleri birlikte keşfedelim.

Marmara Adası

Sahil boyunca uzanan balıkçıları, sessiz, sakin koyları ve huzurlu atmosferi ile burası adeta cennetten bir köşe gibi. Tertemiz havası ve küçük balıkçı köyü ortamı ile adanın Ege'de bulunan bir tatil kasabasından pek farkı yok. Eğer tatil yaparken birbirinden leziz tatları da denemek isterseniz burası tam da aradığınız yer olabilir. Marmara Adası'nın lezzetli zeytinleri ve zeytinyağları doğanın kalbinden sofranıza kadar geliyor. Yemek vakti geldiğinde yine adada son derece lezzetli balıkları ve mezeleri de bulabilirsiniz. Çıralı, Şİfalı Su ve Aba Plajları ise adada denize girmek için en ideal noktalar arasında. Balıkesir açıklarında bulunan adaya ulaşmak için İstanbul'dan hareket eden feribotları kullanabilirsiniz. Şehirden Marmara Adası'na yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Erdek

Aynı zamanda Türkiye’nin ilk tatil yerlerinden biri olarak bilinen Erdek ve çevresinde de denize girebileceğiniz harika yerler var. Balıkesir’in kuzeyinde, şehrin Marmara’ya açılan kapılarından biri olan bu sevimli yerde temiz denizin ve plajların keyfini sürebilirsiniz. Erdek, aynı zamanda ülkemizin en önemli antik kalıntılarından bazılarına da ev sahipliği yapan bir yer. Civarda deniz ve güneş keyfinin dışında tüm bu antik kentleri gezebilir ve beldenin zengin tarihi birikimine tanık olabilirsiniz. Eğer buraya arabayla gelirseniz yol üzerinde karşınıza çıkacak lezzetli zeytin ve zeytinyağlarından almayı da unutmayın. İstanbul’dan Erdek’e ulaşmak içinse Bandırma feribotlarından birine atlayabilir ve toplamda 2,5 saat gibi bir sürede Erdek’te olabilirsiniz. Erdek, Balıkesir’in merkezine 17 kilometre uzaklıkta yani burada tatilinizi yaparken dilerseniz merkeze de kolayca ulaşabilirsiniz.

Marmara'da denize girebileceğiniz 5 harika yer

Kilyos

İstanbul'a çok daha yakın bir yerde mavi sulara dalmak isteyenler ise rotasını rahatlıkla Kilyos'a çevirebilirler. Karadeniz kıyısında bulunan bu belde özellikle son yıllarda açılan Burc Beach gibi popüler plajlar sayesinde daha da ünlü hale geldi. Kilyos'un denizi kumlu. Yani denize girmek istemezseniz de sahilde kumların üstünde yayılabilir veya çocuklarla birlikte kumdan kaleler yapabilirsiniz. Burc Beach gibi plajlardan birini tercih ederseniz yeme içme konusunda da zorlanmadan günü tamamlayabilirsiniz. Eğer plajların gürültülü ortamından kaçmak isterseniz Kilyos ve çevresinde herhangi bir plaja girmeden de denizin keyfini çıkarmanız mümkün. Kilyos'a gelmek için Sarıyer'den hareket eden dolmuşları kullanabilir ve aracınızla yine Sarıyer-Kilyos tabelalarını takip edebilirsiniz. Kilyos'un ve İstanbul'un diğer plajlarında keyif yapmak için hemen İstanbul uçak biletlerini karşılaştırın. İstanbul'da denize girebileceğiniz plajlara ve fiyatlarına göz atmak isterseniz hemen tıklayın.

Marmara'da denize girebileceğiniz 5 harika yer

Mudanya

İstanbul'dan feribotla kolayca ulaşılabilecek yerlerden biri olan Mudanya'nın plajları da son yıllarda bölgenin en gözde tatil yerleri arasına girmeyi başarıyor. Mudanya Ateşkes Antlaşması'nın imzalandığı bu tarihi yere İstanbul'dan yapacağınız 1,5 saatlik feribot yolculuğu ile gelebilirsiniz. Mudanya'da konaklama içinse yine son yıllarda restore edilen tarihi konakları ve otelleri tercih edebilirsiniz. Bölgenin gözde plajları Coşkunöz ve Burgaz'da denizin keyfini sürdükten sonra sahilde yer alan balıkçılarda küçük bir ziyafet çekebilirsiniz.

Marmara'da denize girebileceğiniz 5 harika yer

Erikli

Erikli, özellikle ilk kez gelen ziyaretçileri fazlasıyla şaşırtan bir yer. Çünkü burada sahil ve plaj son derece büyük ve geniş. Haliyle böyle bir yerin Marmara'da olduğuna inanmak pek kolay değil. Özellikle hafta sonları biraz kalabalık olsa da hafta içi kaçamakları veya yazın son günlerinde kısa bir tatil için son derece uygun bir yer. Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Erikli'ye Enez turunuzu tamamladıktan sonra da gelebilirsiniz. Bölgede konaklama için genellikle küçük pansiyonlar ve oteller var. Ancak daha uzun süreli kalmayı planlıyorsanız yazlık kiralamayı da düşünebilirsiniz. Civarda öğle ve akşam yemekleri için İşçimen Balıkçızade gibi birbirinden lezzetli balıkları yerel tatlarla birleştiren mekanlar da var. Bölgenin cennet köşelerinden biri olarak anılan Erikli'ye İstanbul'dan 3 saate yakın bir otomobil yolculuğunun sonunda ulaşabilirsiniz. 

Marmara'da denize girebileceğiniz 5 harika yer

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.