Bundan 30-40 yıl önce hatta 20 yıl öncesine kadar Marmara Bölgesindeki tatil yerleri popülerdi. Bodrum, Çeşme gibi yerlerin modası sonraları çıktı. Eskiden İstanbul, Bursa gibi kentlerde yaşayanlar kendilerine yakın yerleri yazlık olarak seçerdi. Bu yazlık bölgeleri de yazın çok hareketli olurdu. Dönemin ünlü şarkıcıları konser verir, ünlüler o bölgelerin plajlarında boy gösterirdi. Artık bu yerlerin eski modası olmasa da hala yazlıkçılar var ve de yakınlarda bir yerlerde tatil yapmak isteyenler. İşte size Marmara Bölgesi'nin ünlü yazlık destinasyonları..

Çınarcık, Yalova, Armutlu

Yalova'dan başlayıp Çınarcık, Esenköy ve Armutlu'ya doğru uzanan bölge yazlıkçıların yoğun olduğu tatil bölgelerinden biri. Çınarcık özellikle eğlence hayatıyla diğerlerine göre daha hareketli bir yer. Yalova'da termal oteller var. Bunların genelinde termal havuzlar da bulunuyor. Çınarcık'ta ise daha çok yazlık ve ufak bir kaç otel bulunuyor. Esenköy Armutlu hattı bir daha sakin tatil bölgeleri. Tüm bu bölgeye yazın deniz otobüsü seferleri de artıyor. Yalova, Çınarcık, Esenköy ve Armutlu'ya İstanbul'dan deniz otobüsüyle gidilebilir.

Gemlik, Kurşunlu, Kumsas, Mudanya

Genelde Bursa'da yaşayanların tercih ettiği tatil bölgeleri ise Mudanya'dan başlayarak Gemlik'e kadar uzanan bölge. Mudanya artık yaz kış yaşanan bir bölge olsa da Trilye denizi ve doğal güzellikleriyle tercih edilebilir, genelde pansiyonlar var. Gemlik, Kumsaz bölgeleri ise yazlıkçıların yerleri. Burada isteyenler ev kiralayabiliyor. Gündüzleri denize girip akşamları çay bahçesinde vakit geçirmek dışında fazla bir aktivite bulamazsınız.

Marmara Bölgesi'nin tatil destinasyonları

Tuzla, Bayramoğlu

İstanbul'un bir zamanlar ünlü yazlık yerleri Bayramoğlu ve Tuzla hala yakın olması sebebiyle tercih edilen yerler. Bayramoğlu'nda bir kaç tane otel var. Halk plajı ve otellerin kullandığı plajı da mevcut. Tuzla ise özellikle balık lokantaları ve yeni açılan marinasıyla da yeme içme konusunda zengin seçenekler sunuyor.

Marmara Bölgesi'nin tatil destinasyonları

Şile, Ağva

Marmara Bölgesi'nde en çok otelin bulunduğu ve en temiz denize girilebilecek yerlerin başında Şile-Ağva geliyor. Çünkü Karadeniz kıyısı bu yüzden Marmara Denizine göre daha temiz bir denize sahip. Ancak Poyraz fırtınası olduğu günlerde denizi tehlikeli olabiliyor. Şile'nin uzun ve büyük bir sahili var. Ağva'da ise dere kenarına konumlanmış güzel ve şık butik oteller. Yeşil doğası ve deniziyle ünlü.

Marmara Bölgesi'nin tatil destinasyonları

Silivri, Kumburgaz

Kumburgaz, Silivri bir zamanların yaz aylarında ünlü diskoların bulunduğu konserlerinin yapıldığı yerlerdi. Bugün artık eski popülaritesi olmasa da yazlıkçılar yazın yine bu bölgeyi dolduruyor. Denize girebiliyor akşamları sahil gezintisi yapıp balık lokantalarında yemek yiyebilirsiniz.

Marmara Bölgesi'nin tatil destinasyonları

Marmara Ereğlisi, Kumbağ, Şarköy

Kumbağ ve Şarköy yazın oldukça hareketli yerler. Yazlıkçılar küçük oteller ve pansiyonlar doluyor. İstanbul'a yakın olması buranın cazibesini arttırıyor. Kumbağ Tekirdağ merkeze çok yakın. Buradan ister sahil yolunu kullanıp Uçmakdere ve Mürefte üzerinden isterseniz de Keşan yolu üzerinden Şarköy'e de geçebilirsiniz. Yazın Şarköy oldukça hareketli oluyor.

Marmara Bölgesi'nin tatil destinasyonları

Erdek, Avşa ve Marmara Adaları

Erdek Marmara Denizi'nin en popüler tatil yerlerinden biri. Yarımada şeklinde olduğu için denizi daha temiz. Özellikle Ocaklar Köyü gibi yerleri deniziyle ünlü. Erdek ve çevresinde konaklama yapılabilecek otel, pansiyon var. Ancak yazın yoğun kalabalıktan dolayı önceden rezervasyon yapmalısınız. Erdek ya da Bandırma'ya deniz otobüsüyle gidebilirsiniz. İstanbul'a yakın Prens Adaları dışında iki ada daha bulunuyor. Balıkesir'e bağlı bu iki adaya deniz yoluyla ulaşım var. Avşa'ya İstanbul'dan 2,5 saatte Erdek'ten ise yaklaşık 2 saate ulaşılabilir. Yazlıkları pansiyon olarak kiraya veren çok. Yazın hareketli oluyor. Marmara Adası Avşa'ya göre daha sakin bir ada. Eğlenecek bir tatil arıyorsanız doğru tercih değil. Deniz güneş kum bana yeter derseniz olur.

Marmara Bölgesi'nin tatil destinasyonları

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.