Market alışverişi ile birikim mümkün!

mugekanbay

Sokakta olmayı seviyoruz, kışın soğuğu bile bizi durduramıyor! Ailecek ya da sevdiklerimizle baş başa dışarıda olmak uzun zamandır benimsediğimiz bir vakit geçirme biçimi.

Oysa bütçenizi bir çeki düzen vermeyi planlıyorsanız, ev odaklı olmakta fayda var. Örneğin ailenizle geçirdiğiniz hafta sonu akşamlarında, sizi biraraya getirecek bir aktiviteye ihtiyacınız varsa, bunun en iyi yolunu size hatırlatabiliriz.

İçindekiler

Bir aile olarak evde yemek yemek!

Basit ama özenli bir sofra üstelik çok pahalı olmasına da gerek yok, size vereceğimiz ipuçları ile dışarda yediğiniz akşam yemeklerinin çok daha altında bir rakama yemeklerinizi kotarabileceğinizi size kanıtlayalım! Önce adım adım gidelim ve market alışverişi ile bütçenize katkı sağlamanın yollarını inceleyelim:

Alışkanlıklarınızı belirleyin

Buzdolabını açın ve geçtiğimiz günlerden dolabınızda artıkımsı bir görüntüye bürünmüş yiyecekleri kontrol edin. Bunları alıyor ancak pişiremiyorsanız, bu alışkanlığı değiştirin. Örneğin taze değil dondurulmuş sebze alın böylece hiç bir zaman israf etmek durumunda kalmazsınız.

Her zaman söylediğimiz gibi, listeler önemlidir. Kendinize haftalık bir menü planı yapabilirseniz, alışverişiniz de bunun dışına taşmayacaktır.

Alışveriş listesi

Nereden ne alacağınızı bilin böylece raflar arasında gezintiye çıkmayacak yalnızca almak üzere girdiklerinizi alıp para harcama bahanelerine kapılmayacaksınız.

En iyi marketi seçin

Semt pazarı da dahil olmak üzere ürünlerini tanıdığınız ve kampanya ya da indirimlerini takip ettiğiniz marketlerin tamamını kullanın. Birinde ucuz ya da indirimde olduğunu bildiğiniz ürünü mutlaka oradan edinmeye çalışın. Ürün hediyeli kampanyalarda ise, ihtiyaçlarınızdan şaşmayın!

Çocukları evde bırakın

Alışverişe onlarla çıkmayın çünkü amacınız yalnızca listenizdeki ürünleri almak ve çıkmak. Ancak çocuklarla bu hedef sizi zorlayabilir. Onların herhangi bir istekleri ya da o anki bir sıkıntıları sizin kosntrasyonunuzu da etkileyecek ve bütçenizi aşmanıza sebep olacak.

Çıkmadan önce atıştırın

Daha önce market testimizde de belirtmiştik, özellikle yiyecek alışverişine aç çıkmamakta fayda var. Bu açlık sizi o an yemeyecek bile olsanız, listenizde olmayan şeyleri almaya itiyor, aman dikkat!

Alışveriş arabası kullanmayın

Onun yerine küçük sepetlerden alın böylece gördüğünüz ve ilginizi çeken her şeyi o küçük sepete atamayacaksınız.

Göz hizasındaki ürünlere kanmayın

Marketler bizi yönlendirmek üzere özel olarak dizayn edilirler. Dolayısıyla göz hizasındaki ürün, yani ilk görülecek ürün, en pahalı üründür diyebiliriz. Çocuğunuzla çıktığınız ve onu alışveriş arabasına oturttuğunuzda onun göz hizasındaki ürünlere de dikkat etmenizi öneririz.

Markasız ürün alın

Örneğin bilindik bir marketin kendi markası ile çıkardığı bir meyva suyu, süt, peynir ile markalı ürün arasında neredeyse %25-50 oranında fiyat farkı var. Bu ürünleri arasında içerik ve kalite olarak bir fark yok en azından belli ürünlerde böyle bir alışkanlık geliştirebilirsiniz.

Teklifleri dikkatli değerlendirin

Kampanyalı alımlar yaparken dikkatli olun, durduk yerde elinizde 5 kavanoz bezelye ve şampuanlarla marketten ayrılmamaya özen gösterin.

İndirimlere dikkat

Sırf indirimde olduğu için almayın! İndirimli olduğu için alıyorsanız, menüde bir değişiklik yapıp alacaklarınızdan birini eksiltin!

Uyarılardan sonra, Mağaza Manipülasyon Testini alın ve sonuçlarla gurur duymaya hazır olun!


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN