Evet, okullar tam manasıyla start alıyor önümüzdeki hafta. Ardından sonbahara giriş, yeni yıl telaşları ve kış kaplayacak üzerimizi. Son dönem gözdemiz, Game of Thrones'da da söylendiği üzere; Winter is coming! Üzerimize kalın bir şeyler alıp, kıştan bahsedelim biraz. Yaz biraz daha özgürlüğün, yollara çıkmanın, tatilin ve ne oldu derken harcayıvermenin ayıdır. Bu, bizi sınırları çok zorlamadığımız sürece, sarsmaz zira, yaz ucuzdur. Faturalarınız ucuzlar, ürünler bollaşır, çeşitler artar; kompanse edilebilir seçimler vardır. Kış bizden planlı olmamızı bekler. Faturalarımız yükselir, aidatlarımız yükselir. Yazın ucu kaçan harcamalar zorlamaz ya da sarsmazken; kışın bütçe yapmak şart olur. Bize kalırsa bütçe her daim, dostunuzdur. Ancak kışın dosttan da ötedir. Öyleyse nazlı nazlı gelmekte olan kışa dair size 5 öneri:

1. Aylık bütçenizi yapın! 2. Planlı harcamalar ve sürpriz gelişmeler için tasarruf etmeye başlayın. Bunun için tüm seneyi kapsayan bir ödemeler tablosu işinizi görecektir. 3. Ev faturalarınıza hakim olma fikrini benimseyin. İnanın işe yarayacak! Enerji ve ısı tasarrufunun püf noktaları faturlarınıza yansıyacak. 4. Kışla birlikte trafik yoğunluğunu ve kaosu göz önüne alarak, servis imkanı, toplu taşıma ve özel araç kullanımı alternatiflerini karşılaştırın. Duruma uygun önlemlerinizi, hazırlıklarınızı tamamlayarak yola çıkın. 5. Enuygun.com'a uğrayın, size uygun bir kredi haberimiz, uçak biletimiz ya da tavsiyemiz mutlaka vardır!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.