Maliye Bakanlığı, vergi borcu olan 5 milyon araç sahibini SMS yoluyla uyaracak. Uyarılara rağmen vergisini ödemeyenler içinse haciz işlemi başlatılacak.

Bu yıl Ocak ayındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) taksitleri dahil vergi borcunu ödemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaşınca Maliye Bakanlığı harekete geçme kararı aldı. Buna göre Bakanlık, Nisan ayından itibaren MTV’sini ya da trafik cezasını ödemeyen mükelleflere mektup ya da SMS yoluyla uyarıda bulunacak. Uyarılara rağmen borcunu ödemeyen taşıt sahipleri içinse haciz işlemi başlatılacak.

 

Aracınıza ipotek konulabilir

Ödemediğiniz vergi borçlarınız varsa biran önce Vergi Dairesi’ne giderek ödemenizi tavsiye ederiz. Aksi halde SMS yoluyla uyarı size ulaşmayabilir ve haberiniz olmadan da haciz işlemi başlatılabilir. Bizden hatırlatması. Ayrıca internet aracılığıyla araçlara ipotek konması ve MTV borçları yüksek tutardaki mükelleflere e-haciz getirilmesi de planlanıyor.

Otomobil satışlarındaki artışa rağmen vergi borçlarının artması dikkat çekici. Otomobilinizi değiştirmeyi düşünüyorsanız taşıt kredisi sayfamıza göz gezdirip kredi oranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2312 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.