İçindekiler

Havaalanından şehre ulaşım

Madrid’in ana havalimanı Barajas’dır. Şehrin 12 km kuzey doğusunda yer alır. Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için Aerocity, AresMobile, havaalanı ekspres otobüsleri, araç kiralama, metro ve taksi gibi birçok alternatifiniz bulunuyor.

Taksi dolmuş gibi çalışan Aerocity’lerle 3 kişiden fazla yolcu varsa kişi başı 6 Euro civarında bir para ödeyerek şehre konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Araçta toplam 7 koltuk bulunuyor. Önceden rezervasyon yaptırmak da fayda var. Ödenecek ücret araçta kaç kişi olduğuna göre değişiyor. Taksiden daha ucuz bir alternatif.

AresMobile servisinde ise sizi alanda karşılayan ve aracınıza götüren biri oluyor. Lüks bir ulaşım opsiyonu olan bu servis için fiyatlar 65 Euro’dan başlıyor.

Havaalanı terminallerinden şehir merkezine giden otobüs ve metro hatlarını da kullanabilirsiniz. Otobüsler her 15 dakikada bir, metro ise 5 dakikada bir kalkıyor. Otobüs ile şehir merkezine yaklaşık yarım saatte, metro ile ise 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Şehir içi toplu ulaşım: Metro ve otobüs

Madrid toplu ulaşım alanında dünyanın en iyileri arasındadır ve Londra’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük metro hattına sahiptir.

Metro ve otobüslere aynı bilet ile binilebilir. 1 bilet fiyatı 1 Euro iken 10’luk biletin fiyatı 9 Euro’dur! Ayrıca günlük limitsiz kullanım imkânı sunan (1 günlük 5.20 Euro, 3 günlük 11.60 Euro vb.) biletler de bulunuyor. Metro hattından çıkmadığınız sürece tek bir bilet ile ne kadar uzak olsa da istediğiniz yere gidebilirsiniz. Biletler metro istasyonlarından, gazete bayilerinden ve (tobacconists) tekel büfelerinden alınabilir.

Metro şehirdeki en iyi ulaşım aracı olarak kabul ediliyor. Özellikle sıcak Madrid günlerinde güneşten kaçma imkânı da sağladığı için böyle zamanlarda otobüse göre çok daha fazla konfor sunuyor.

Resmi olarak gece saat 01:30’a kadar hizmet verse de bazen gece saat 02.00’de de bir metro hattı yakalayabilirsiniz. Metronun çalışmadığı yerlerde ve saatlerde ise otobüsleri kullanabilirsiniz. Gece otobüsleri Plaza de Cibeles’den kalkıyor ve gece saat 01.00’den sabah saat 05.30’a kadar 20 dakika aralıklarla hizmet veriyor.

Trenler

Madrid’in tren hattı şehir merkezi ile çevredeki köy ve banliyöleri birbirine bağlıyor. Şehir dışındaki tarihi ve gezilecek yerlere gitmek için bu trenleri kullanabilirsiniz.

Taksiler

Madrid’de özellikle hafta sonu gecelerinde ve yağmur yağdığı zamanlarda taksi bulmak oldukça zordur. Avrupa’daki diğer şehirlerin aksine taksi durakları çok fazla sayıda değildir. Otobüs durakları ya da ana caddelerden el işaretiyle taksi durdurabilirsiniz. Müsait taksilerin üzerinde yeşil ışık yanan levhalar bulunur.

Beyaz renkli olan Madrid taksilerinde tarife ise gündüz, gece ya da tatil günü olmasına göre değişiklik gösterir. Tren istasyonu ya da havaalanı giriş ve çıkışlarında ekstra ücret ödenir.

Özel araç ve bisiklet

Özel araçla seyahat toplu ulaşıma göre daha hızlı ve konforlu olsa da trafik ve park yeri problemi nedeniyle Madrid’de çok tercih edilmiyor. Bisiklet de Madrid için çok kullanışlı değil. Çünkü şehir hem bisikletlilere ayrılmış yollara sahip değil, hem de düz bir şehir olmadığı için bisiklet kullanmaya pek müsait değil.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
323 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar