İçindekiler

Kara ve Akdeniz ikliminin birlikte görüldüğü Madrid’de yıl boyunca kuru bir hava görülür. Yaz ve kış aylarında sıcaklık farkı oldukça yüksektir.

Mayıs-Haziran ayları arasında yumuşak ve ılık bir hava vardır ve sıcaklık 20 ile 32 derece arasında değişir. Temmuz ayı sonlarına doğru ve Ağustos ayı boyunca hava sıcaklığı 40 derecelere kadar yükselir. Nem oranı düşük olduğundan hissedilen sıcaklıklar çok can sıkıcı değildir. Kasım ve Aralık aylarında ise hava sıcaklığı 9 derecelere kadar geriler.

Yaz

Madrid Avrupa’nın en sıcak dördüncü şehridir. Sıcaklık bazen 40 derecelerin üzerine de çıkar. Şehre yaz aylarında gelmek isteyenler için Haziran ayı idealdir. Haziran ayında sıcaklık maksimum 27 dereceye kadar çıkar. Sıcaklıktan dolayı Temmuz ve Ağustos aylarında şehir özellikle akşamları canlanmaya başlar.

Sonbahar

Yağışlar sonbaharda görülür. Kültürel aktivitelerin çoğu da yaz tatilinin sonu ve okulların açılmasına denk geldiği için sonbahar aylarında yapılır. Ekim ayında yumuşak bir soğuğu olan Madrid’de Kasım ayı ile birlikte sıcaklıklar azalmaya ve yağışlar sıklaşmaya başlar. Ekim ayında 15 derece olan ortalama hava sıcaklığı Aralık ayında 7 derecelere kadar düşer.

Kış

Madrid’de kış ayları kuru ve soğuk geçer. Kar yağışı çok sık olmasa da Aralık sonu ve Ocak ayında görülebilir. Ocak ayı en soğuk geçen aydır ve hava sıcaklığı ortalama 6 derecedir.

Bahar

Bahar ayında şehir çiçek açan ağaçlarla dolar. Baharın ilk zamanlarında yağışlar görülür. Nisan ayında 12 derece olan ortalama hava sıcaklığı, Mayıs ayında artmaya başlar. Haziran ayında ise ortalama sıcaklık 21 derecelere kadar yükselir.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar