• Anasayfa
  • Bilgi
  • Macera tutkunları için Türkiye'den 5 tatil önerisi

Macera tutkunları için Türkiye'den 5 tatil önerisi

muratekinay
Murat Ekinay
8 Eylül 2016
I
3 dk
I
68
I
Güncellenme: 8 Ekim 2021
İçindekiler

Amerika'nın gökdelenlerle dolu metropollerini turlamak, Uzak Doğu'da gizemli tapınakları dolaşmak veya Avrupa'nın en eski medeniyetlerinin izini sürmek her ne kadar heyecan verici ve unutulmaz olsa da ülkemizde de macera tutkunları için tüm bunları aratmayan harika alternatifler var. Türkiye'nin farklı bölgelerinden heyecan ve adrenalin dolu bir yolculuğa hazır olun.

Çoruh Nehri'nde rafting

Aynı zamanda yeryüzünün en güzel nehirlerinden olan Çoruh, Artvin ve çevresinde yer alan en büyük akarsulardan biri. Önceki yıllarda Dünya Rafting Şampiyonası'na da ev sahipliği yapan nehirde rafting macerasına katılmak insana adeta bir şampiyona yarışçısı gibi hissettiriyor. Bunun için şehir merkezinden hareket eden rafting turlarından birine katılaiblir veya Erzurum'a uçarak bir araç kiralayabilir ve Artvin'e kadar gelebilirsiniz. Şehre Erzurum üzerinden ulaşmayı tercih ederseniz hemen Erzurum'a en uygun seferlere göz atmaya başlayın. Nehirde rafting macerasından sonra biraz da Artvin ve çevresinde turlamak isterseniz Kafkasör ve Beyazsu yaylalarını keşfe çıkabilir, Artvin Kalesi'ni görebilir veya bölgenin en güzel manzaralarından birine sahip olan Yıldız Gölü ve çevresinde gezinebilirsiniz. Çevrede gezip iyice yorulduktan sonra bir şeyler yemek isterseniz de peynir tavalama, bişi ve ballı lokum gibi tatları denemeyi sakın unutmayın.

Bisikletle Güney Ege turu

Ege'nin her bir köşesi adeta cenneten birer köşe olsa da özellikle Güney Ege birçok gezginin vazgeçilmez rotaları arasında. Birbirinden güzel koylar, kumsallar ve mavinin her tonunu barındıran denize bir de Antik Yunan ve Roma kalıntıları eklenince bölgede tatil yapmak her ne zaman ve ne şekilde olursa olsun son derece cazip. Daha önce bu rotayı otobüsle veya araçla gezip dolaştıysanız eğer bu defa iki teker üzerinde boydan boya turlayabilirsiniz. Yola çıkmak için Marmaris veya Bodrum iyi birer başlangıç noktası. Dilerseniz buralarda bulunan otelinizde kalırken bir bisiklet kiralayabilir ve turunuzu günübirlik olarak tamamladıktan sonra otelinize dönebilirsiniz. Havalar iyice soğumadan rotanızı Bodrum'a çevirmek isterseniz hemen Bodrum uçak bileti araştırmalarına başlayın. Marmaris içinse Dalaman Havalimanı'na uçarak buradan araç kiralayabilir veya servislerle doğrudan Marmaris'e ulaşabilirsiniz.

Frig Vadisi'nde tarihe yolculuk

Eskişehir, Afyon ve Kütahya arasında bulunan bölge ''Frig Vadisi'' olarak anılıyor ve Anadolu topraklarında hüküm süren çok sayıda uygarlıktan izler taşıyor. Frig Vadisi boyunca tüm bu yerleri gezerken benzerleri Kapadokya'da bulunan peribacası benzeri taş oluşumları görebilirsiniz. Vadiye gelmek içinse her üç şehirden karayolunu kullanabilirsiniz. Eğer başlangıç noktası olarak Kütahya'yı seçerseniz şehre en uygun uçuşları hemen karşılaştırın ve biletinizi kolayca alın. Eskişehir ve çevresini kapsayan bir programla ise kentin ünlü gondollarında gezinebilir, Sazova Parkı'nda ailece unutulmaz bir gün geçirebilir ve çiğbörek gibi dayanılmaz Eskişehir lezzetlerini tadabilirsiniz.

Yenice ormanlarında kamp keyfi 

Yurdumuzda kamp tatili yapabileceğiniz bir diğer benzersiz yer ise Karabük sınırlarında bulunan Yenice Ormanları. Özellikle son yıllarda macera arayan gezginlerin ilgisini çeken bu rotada nefes kesen manzaralara karşı kamp yaparken bisiklete binebilir veya yürüyerek çevreyi keşfedebilirsiniz. Karabük'ün diğer bir avantajı ise İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere çok da uzak olmayan benzersiz konumu. Şehre İstanbul'dan yola çıktğınızda yaklaşık 420 kilometre süren yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz. Ankara'dan ise 300 kilometreden az bir mesafe sonunda Karabük'ün bu cennet köşesinde olabilirsiniz.

Bodrum Büyük Resif'te dalış

Tüm bunları geride bırakıp sualtının masmavi ve heyecan verici dünyasına dalmak isterseniz gelmeniz gereken ilk yerlerden biri Bodrum Büyük Resif'ten başkası değil. Her yıl çok sayıda gezginin sonsuz maviliğe doğru yolculuğa çıktığı bu yerde ülkemizin en zengin sualtı yaşam alanlarından birine tanık olabilirsiniz. Büyük Resif'e dalış turları özellikle ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşse de hava koşulları izin verdiği sürece yılın diğer dönemlerinde de rahatlıkla dalabilirsiniz. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel Bodrum'da dalış dışında da yapılabilecek çok sayıda harika seçenek bulunduğunu unutmayın. Aynı zamanda bölgeye özgü beyaz evleriyle bilinen bu benzersiz tatil merkezine gelenlerin Bodrum'da mutlaka yapması gerekenler yazımızda.


muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar