Maaşım geldiği gibi bitiyor diyenlerden misiniz? Öyleyse ya gelir gider dengenizde sorun var ya da harcamalarınızı doğru yapamıyorsunuz. Eğer maaşınız yattıktan sonra birkaç saat içerisinde yaptığınız ödemelerle bitiyorsa ve nakit çekecek kadar bile paranız kalmıyorsa bu yazıyı iyi okuyun. Aşağıda vereceğimiz önerilere göz atarak ve iyi bir plan yaparak bu çıkmazdan kurtulabilirsiniz.

İçindekiler

Borçlarınızı tek çatıda toplayın

Kredi, kredi kartı borcu vs. gibi aynı anda pek çok bankaya ödeme yapmanız gerekebilir. Bu durum hem kafa karışıklığına neden olur hem de yüksek faiz yüküne. Hele bir de bir kaç ay boyunca kredi kartınızın sadece asgari ödeme tutarını ödeyenlerden iseniz, ihtiyaç kredisi kullanmanın zamanı geldi demektir. İhtiyaç kredisi kullanıp diğer bankalara olan borçlarınızı da kapatıp tek bankaya borçlanabilirsiniz. Bu durum borçlarınızı uzun vadeli düşük tutarlı bir plana bağlayarak hem sizi borç karmaşasından kurtarır hem de ödemeleri daha kolay yapmanız için çözüm olur.

48 ay vadeli ihtiyaç kredilerine göz atabilirsiniz...

Gereksiz alışveriş yapmaktan kaçının

Kredi kartı borçlarınızı borç transferi yaparak ihtiyaç kredisi kullanarak kapatmanız yeniden sizi alışverişe yapmaya itmesin. Hatta mümkünse gereksiz alışverişten, ihtiyacınız olmayan şeyleri almaktan kaçının. Eminim giyecek bir sürü pantolonunuz ya da ayakkabınız vardır. Zorunlu ihtiyaçlar dışında harcama yapmayın. Çünkü yapacağınız yeni harcamalar çözüm olan kredi kullanımını bir risk haline getirebilir. Ara sıra hesaba almadığınız harcamalarınız elbette çıkacaktır. Bunlar için de küçük bir ajanda tutun.

Kredi kartınızı evde bırakın

Bazı insanlar hele ki kadınlar alışverişin büyüsüne kendilerine çok kolay kaptırıyor. Malum artık kış da geliyor. Hafta sonu ya da boş vakitlerinizde ilk gideceğiniz yer AVM olmasın. Diyelim ki AVM’ye gittiniz ille de para harcamak zorunda hissediyorsanız zorunlu market alışverişinizi yapın. AVM’lerin hepsinde süpermarketler oluyor. İndirimin büyüsüne kapılmayın. Tüm bunlara rağmen kendinizi tutamıyorsanız kredi kartınızı evde bırakmaya ne dersiniz? Büyük ihtimalle kartınız yanınızda olmadığı için satın alamadığınız o ayakkabıyı, eve gittikten sonra almaktan vazgeçeceksiniz.

Bütçenizi iyi yapın

Artık daha fazla borç ödemek istemiyorsanız harcamalarınızın farkında olun. Paranızı nereye harcadığınızı doğru tespit edin, kendinize karşı dürüst olun. Finansal olarak düzlüğe çıkmak kolay olmamakla birlikte makul seviyede ödeyebileceğiniz borç taksitleri ve dikkatli harcama ile mümkün. Basit bir muhasebe tutar gibi kendi bütçenizi de oluşturmanız lazım. Gelir ve giderlerinizi yazdıktan sonra eğer gideriniz fazlaysa azaltmanın yollarını arayın. Bazı şeylerden vazgeçmek zorunda kalsanız da bunu yapmanız şart. Örneğin lüks arabanızı satıp kendinize daha küçük yakıt tasarrufu yapabilen bir otomobil alabilirsiniz. Eğer sosyal yaşam için çok yüksek harcama yapıyorsanız arkadaşlarınızla evde bir araya gelmeyi planlayabilirsiniz.

Kredi kullanma sebebinizi unutmayın

Evet kredi kullanınca bir oh dediniz ve rahatladınız. Bu rahatlama hissi ile kredi kullanma sebebinizi unutmayın. Kredi kullanmanın tamamen borçlardan kurtulduğunuz anlamına geldiğini düşünmeyin. Kredi sizin borçlarınızı rahat ödemeniz için bir çözüm ama borçluluk haliniz devam ediyor. Ve atasözündeki gibi ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Bir an önce borçlarınızı yapılandırmakla işe başlayın, kendiniz için doğru krediyi karşılaştırarak bulun.

48 ay vadeli ihtiyaç kredilerine göz atabilirsiniz...


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN