Maaş zamları ne işe yarar?

mugekanbay
İçindekiler

 

2012'ye girerken ekonomik kriz beklentileri, bankaların kredilere uyguladığı faizleri, BDDK'nın kredi kartı düzenlemelerini çokça konuştuk. Tüm bunlar gündemimizdeyken, %10'luk enflasyon artışı ile bizi tekrar bütçe hesaplarına döndürdü. 
 
Ocak ayı yalnızca çevresel zamların değil, maaş zamlarımızın da ayı. Bu ay içinde maaş zammıyla ilgili görüşme yapacaklara öncelikle zam görüşmelerinden önce hazırlanmanız gereken 5 stratejik noktayı hatırlatalım.
 
Enflasyon ile oranlayarak bütçe planlarında neler yapabileceğimizi birlikte düşünelim.

Borcunuz yok ve enflasyon oranında/üzerinde zam aldıysanız;

  • Kredi kartı borçlarınızı kapatın.
  • Bankanızla görüşerek, erken ödeme faiz indiriminden de faydalanarak kredinizi kapatın ya da azaltın.
  • İkinci yarı yıl gelir vergisi kesintilerini de hesabederek, likit kalmaya özen gösterin, banka mevduat kampanyalarını takip edin, özellikle altın hesaplarını şu dönemde tercih edebilirsiniz.
  • İlk altı ayda yatırım yapmak sizin için avantajlı olacaktır. Konut talebinin bu dönemde düşük olmasını avantaja çevirerek, konut kredisi kullanabilir ve bir mülk yatırımında bulunabilirsiniz.

Enflasyon oranı altında zam aldıysanız,

Geçen seneye oranladığımızda en iyi ihtimalle başa baş durumunda gelir ve gider dengesi oturtmanız mümkün. Bu dengeyi korumak içinse,

  • Yeni borç yapmamalısınız, harcamalarınıza özellikle kredi kartı ile yaptığınız harcamalarınıza özen göstermelisiniz. 
  • Borç transfer işlemi ile taksitlerinizi düşürüp daha fazla nakdi elde tutabilirsiniz.
  • Kredi kartı harcamalarınızdaki özellikle ilk altı aydan sonra ortaya çıkan, ekstre tutarının daha azını ödeme eğilimine tutulmayın ki, bu yolun sonu kredi kartı borçlarının gecikmesi, kara liste ve kredi notundan ötürü onay süreçlerinizde soruna kadar varan bir maceraya varmasın.

Tüm bunlara rağmen, gelir-gider dengenizi oturtmak mümkün görünmüyorsa biraz cesaret ve yeni iş olanaklarını araştırmak için cesaret ve şans sizinle olsun!

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar