Lüks ev fazla, ya normal konut?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Gerek İnşaat Mühedisleri Odası ve gerekse de Emlakçılar Odası'na göre İstanbul'da lüks konut alımı durdu. İstanbul için metrekaresi 2 bin lira olan aylık ödemesi de 500 ile 2000 TL arasında olan konut yapmak gerekiyor.

6 Ekim'de kutladığımız Dünya Konut Gününü'nde genel olarak İstanbul'daki konut stokları ve neler yapılması gerektiği paylaşıldı. Pekçok kişinin tartıştığına tanıklık ediyorum. Sürekli lüks konut yapılıyor. Normal vatandaş nerede oturacak? İşte bu soruları soranlara müjde! Emlakçılar Odası da İnşaat Mühendisleri Odası da sizin gibi düşünüyor.

150 bin lüks konut fazlalığı var

İstanbul'da son yıllarda TOKİ'nin yaptırdığı lüks konutlar dikkat çekici. 1+1 dairelerin bile 300 bin TL'den satışa çıktığı ve daire büyüdükçe fiyatları 1 milyona kadar çıkan bu evlere, nüfusun kaça kaçı sahip oluyor diye düşünüyordum. Bu soruma yanıt, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe'de geldi. Gökçe, varlıklı, orta ve üst gelir grubuna ait insanların birinci değil, 2 ve 3'üncü konutlarını da satın aldıklarını, kentte 150 bin civarında lüks konut fazlası olduğunu açıkladı.

Dar gelirli, emekli, ücretli çalışan ne yapacak?

İnşaat Mühendisleri Odası'nın açıklamasına göre varlıklı kesimler konutlarını aldı. Ama İstanbul aynı zamanda dar gelirli insanların, emeklilerin, ücretli çalışan insanların da yaşadığı bir kent. Sürekli göç alan ve nüfusu artan İstanbul için konut ihtiyacı hiç şüphesiz bitmez. Ama yeni yapılanlar kadar lüks ve pahalı konutlara mı ihtiyacımız var yoksa dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılayacak konutlara mı? Bu satırları okuyan herkes ikinci şık yanıtını verecektir.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa'nın sözlerini de paylaşayım. Aşa'ya göre "Gerçek konut alıcısı, lüks konut alıcısı değildir. Konut piyasasında, lüks konut alıcısı, piyasanın yüzde 10'udur. Geriye kalan yüzde 90'ının talebini karşılayan yapılaşma yok." Orta gelir grubunun konut ihtiyacı olduğunu vurgulayan Aşa, "Orta gelir grubuna yönelik, konut yapmak gerekiyor. Metrekaresi 2 bin lira olan, aylık ödemesi bin 500-2 bin lira civarında bulunan orta düzeydeki konutların her zaman alıcısı vardır. Bu tür projeler, her zaman satar" açıklaması yaptı.

Lüks konutlar artık yabancılara gidiyor

Lüks konutları kim alıyor derseniz, İstanbul'da özellikle ciddi bir oranda yabancı yatırımcı var. Örneğin oturduğum sitedeki bütün büyük ve pahalı dairelerin çoğunu Kazak ve Azeriler aldı. Semtlere göre Arap, Rus vs. yabancılara ya da Anadolu'nun zengin işadamlarına satış yapılıyor. Ama tüm bu satışlar, İstanbul'da dar ve orta gelirli kesime hitap edecek konuta ihtiyaç olduğunu ve bu konuda devletin de desteğiyle daha ciddi adımlar atılması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Sizler de konuyla ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz...

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar