LPG yakıtlı araçlarda kasko

betulsungurlu

Türkiye’de LPG yakıtlı araç sayısı giderek artıyor. Araç sahiplerinin bir kısmı garanti uygulamasını feda etme pahasına da olsa aracın yakıt sistemini LPG ile değiştirebiliyor. Hatta lüks sınıf araçlarda bile LPG’nin tercih edilmeye başlandığı belirtiliyor. Sektör yetkilileri ülkede 3 milyon civarında LPG’li araç olduğuna, her yıl bu rakamın %30 civarında arttığına dikkat çekiyor. Benzin fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle bu tip araçlarının sayısının önümüzdeki dönemlerde daha da artacağı tahmin ediliyor.

Hal böyleyken LPG’li araçlarda kasko uygulaması da merak edilen konular arasında… Bu tip araç sahipleri, hem LPG’li araçlara kasko yapılıp yapılmadığını hem de herhangi bir hasar anında LPG’li araçlarda tazminat ödenmesinin ne gibi şartlara tabi olduğunu soruyor. Konuyu merak edenler için bilinmesi gerekenleri aşağıda derledik;

1.LPG yakıtlı araçlar da diğer yakıt türlerini kullanan araçlar gibi kasko poliçesi satın alarak olası kazalara karşı maddi hasarlarını güvence altına alabiliyor. Sigorta şirketleri arasında farklılık göstermekle birlikte araçtaki LPG sistemi, aracın ilave bir aksesuarı gibi değerlendirilerek poliçeye dâhil ediliyor ve primlerde ortalama olarak sadece 100 TL gibi bir artışa neden oluyor. 

2.LPG araç sahiplerinin poliçe satın alırken, araçlarının bu özelliğini sigorta şirketine bildirmeleri dikkatle üzerinde durulması gereken konuların başında geliyor. Çünkü beyan, sigortalı sorumluluğunda değerlendiriliyor. 

3.Sigorta poliçesi satın alınmadan önce LPG tankının ruhsata işlenmiş olması da hasar ödemesi anında sorun yaşamamak için oldukça önemli! 

4.Aracına önceden kasko yaptıran ancak poliçe geçerlilik süresi içerisinde aracının yakıt sistemini LPG ile değiştiren araç sahibinin de bu değişikliği, hasar anında sorun yaşamamak için, sigorta şirketine beyan etmesi ve gereken ilave primi ödemesi gerekiyor.

5.Hasar LPG’den kaynaklanıyor olsun ya da olmasın, sigorta şirketlerinin hasar ödemesi yapmadan önce TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği)’dan dan alınacak sızdırmazlık raporunu talep etmesi yönünde düzenlemeler de son günlerde tartışılan konular arasında… Bu yeni uygulamalar ile LPG yakıt sistemli araçlarda denetim koşullarının artırılması planlanıyor. 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar