İçindekiler

Havaalanları ve şehir merkezine ulaşım

Londra’da toplam 5 tane havaalanı bulunuyor. Bunların şehir merkezine uzaklıkları ve merkeze ulaşım seçenekleri ise aşağıdaki gibi:

  • Heathrow Havaalanı:

Tüm dünyada en fazla uluslararası yolcu trafiğine sahip olan havaalanı olarak anılıyor. Londra şehir merkezinin 32 km batısında yer alan bu havaalanından şehre ulaşım için birçok seçenek bulunuyor ama en hızlı seçenekler sırasıyla “Heathrow Express” ve “Heathrow Connect” trenleri! Londra ulaşımında önemli yere sahip metro (tube olarak anılıyor) da daha ucuza şehre ulaşmak isteyenler için bir başka alternatif olabilir. Ancak tren yolculuğundan daha uzun bir yolculuğun sizi beklediğini de hatırlatalım.

  • Gatwick Havaalanı:

Şehir merkezinin 45 km güneyinde yer alan bu liman Londra’nın ikinci büyük havaalanı! Şehre en hızlı gitmenin yolu ise “Gatwick Ekspres” trenleri! Her 15 dakikada kalkan bu trenlerle 30 dakikada şehre ulaşabilirsiniz.

  • Luton Havaalanı:

Londra’ya daha ekonomik fiyatlı uçak bileti ile ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği havayolları, genellikle şehir merkezinin 56 km kuzeybatısında yer alan Luton Havaalanı’nı kullanıyor. Bu limandan şehre ulaşımın en ucuz yolu Easybus otobüsleri! Üstelik çok sık aralıklarla kalkış yapıyor. Tren seçeneği de mevcut ama tren istasyonuna gitmek için önce shuttle otobüslere binmek gerekiyor.

  • Stansted Havaalanı:

Ucuz uçuşlara ev sahipliği yapan bir başka havaalanı daha! Şehir merkezinin 64 km kuzeydoğusunda yer alıyor. “Stansted Express” trenleri şehre gitmenin en hızlı yolu, “Easybus” otobüsleri ise en ucuz ulaşım aracı!

  • London City Havaalanı:

Şehir merkezine sadece 9,5 km uzaklığı ile Londra’ya en yakın havaalanı! Taksi, otobüs ya da metro ile şehre kısa zamanda gidebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım

Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Londra aynı zamanda dünyanın en iyi toplu ulaşım imkânlarına sahip! Şehri dolaşırken otobüs, tren, “tube” olarak anılan metro sistemi, hafif metro ve oldukça modern tramvay hattı size çok yardımcı olacak. Toplu ulaşım araçlarını kullanmak için bir günlük ya da bir haftalık kullanım sunan “Travelcard” ’ları satın alabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise “Oystercards” ’lar.

Ayrıca London River Services şirketi Thames Nehri’nde botlarla ulaşım imkânı da sunuyor.

Trafiğin oldukça yoğun olduğu Londra’da otopark fiyatları da yüksek olduğundan araç kiralama ya da kendi aracınla seyahat etmek düşündüğünüzden maliyetli olabilir.

Londra’nın efsanevi siyah taksileri de özellikle birkaç kişi birden seyahat ediyorsanız maliyet açısından bazı bölgelerde avantajlı bile olabilir. Minicab adı verilen diğer taksi seçenekleri de bulunuyor.

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar