İnternet servis sağlayıcılarının sunduğu limitsiz tarifelerinin de aslında bir limiti var. Limitsiz tarife sahibi ADSL abonesinin ay içerisindeki kullanımı, ‘adil kullanım noktası’ ile tabir edilen bir kotaya ulaştığında abonenin veri indirme hızı otomatik olarak düşürülüyor. Böylece abone bir sonraki fatura kesim tarihine kadar internetini çok daha yavaş kullanıyor. ‘Peki neden işletmeciler reklamlarında bu tarifeleri limitsiz adıyla pazarlıyor?’ diye düşünebilirsiniz. Soruya cevabımız şöyle: Çünkü limitsiz internetin bir limiti olsa da, uygulamada limitsiz tarifelerle limitli tarifeler arasında kota aşımında aboneye uygulanacaklar farklılık gösteriyor.

Limitsiz tarifelerde en çok rağbet gören tarife 8 Mbit/s veri indirme hızı ile sunulanlar. Adil kullanım politikaları gereği 8 Mbit/s ve limitsiz tarifelerde işletmecilerin belirlediği adil kullanım noktası 15 GB! Abonenin ay içerisindeki kullanımı 15 GB’ı geçtiği anda internet hızı bir sonraki fatura kesimine kadar 512kbit/s ‘e düşürülüyor. Limitli tarifelerde ise satın alınan limit aşıldığında, işletmeci aboneye limit aşım ücreti yansıtmaya başlıyor. Limitli ile limitsiz ADSL arasındaki temel fark bu. Limitsiz ADSL’de limit aşımında ücret sözkonusu değil ama adil kullanım noktasını aşan abone, daha fazla veri indirme konusunda bir miktar engellenmiş oluyor. Veri indirmeye devam ediyor ama damlaya damlaya!

Bu uygulamayı işletmecilerin uyanıklığı şeklinde yorumlayanlar olsa da, buradaki asıl amaç; internette çok fazla veri indiren abone ile limitsiz tarifeye aynı ücreti ödeyen ve kullanımı daha az olan abone arasındaki dengeyi korumak. Yani bir nevi aynı parayı ödediği halde interneti daha az kullanan aboneyi bir başka abonenin aşırı kullanımının yaratacağı olumsuzluklardan korumak. Bu olumsuzlukların en başında da internete bağlanma hızının düşmesi geliyor. Abone 8 Mbit/s hız için para ödediği halde, bir başka abonenin aşırı kullanımı onun hızını olumsuz etkileyebiliyor.

Dünyada da limitsiz tarifelerde ‘Adil Kullanım Noktası’ uygulaması tercih edilen bir uygulama. Hatta veri indirme hızları Türkiye’ye göre daha yüksek olan diğer bazı ülkeler, internet hızını kullanıma göre kademeli olarak düşürüyor. Biz de şimdilik tek bir kademe var. 8 Mbit/s hız 512 kbit/s’ye düşürülüyor. Öte yandan Türk Telekom’un bir süre önce BTK’ya  sunduğu yeni tarifeler onaylanırsa bu bahsettiğimiz limit ve hızlarda birtakım değişiklikler olacak. Ama yeni tarifelerde de fiyatlama ve limit aşımı uygulamaları yine yukarıda bahsettiğimiz çerçevede sadece sayıları değişmiş bir halde sunulacak.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar