Kuzeyin Venedik’i Amsterdam’da kış tatili için 5 muhteşem neden


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 70

Labirenti andıran tarihi sokakları, eğlenceli geceleri ve romantik kanallarıyla Avrupa’nın her dönemde popüler şehri Amsterdam kış aylarında da unutulmaz bir tatil vaat ediyor. Bu dönemde bembeyaz karlar altında olağanüstü manzaralara kavuşan şehirde kışın tadını çıkarmaya ne dersiniz?

1- Daha ucuza Amsterdam keyfi

Amsterdam hiç kuşkusuz Avrupa’nın en gözde ve turistik şehirlerinden. Bu da uçak bileti ve otel fiyatları yıl boyunca genellikle yüksek demek. Ancak kış aylarında fiyatlar biraz daha düşüyor. Bu sayede Amsterdam’ı bahar ve yaz aylarına kıyasla çok daha uygun bir bütçe ile keşfedebilirsiniz. Otel fiyatlarının da diğer dönemlere göre ucuz olduğu kış aylarında Amsterdam’a uçmak için hemen tıklayın ve eğlencenin başkentine en uygun fırsatları karşılaştırın!

2- Romantik bir 14 Şubat

14 Şubat’ı sevdiğinizle birlikte yurt dışında geçirmek isterseniz, bunun için Amsterdam’dan daha iyi bir yer bulmanız oldukça zor! Şehrin romantik kanallarında dolaşarak, sevimli kafelerinde bir şeyler içerek ve tabii bolca fotoğraf çektirerek 14 Şubat’ı hiç olmadığı kadar keyifli geçirebilirsiniz. Romantik bir tatil için farklı öneriler isterseniz de yazımıza mutlaka bir göz atın!

2- Romantik bir 14 Şubat

3- Kanalların üzerinde buz pateni

Yazın kıyısında yürüyenlerle dolup taşan kanallar kış geldiğinde buz pateni yapmak isteyenler için pist haline geliyor. Amsterdam’ın tarihi kanallarında ve şehrin bazı bölgelerine kutulan pistlerde patenle kayarak çocuklar gibi eğlenmek için bile buraya kışın gelmeye değer! Üstelik paten keyfinden sonra sıcak kafelerden birine oturarak şehrin meşhur lezzetlerini deneyebilirsiniz. Patates kızarması veya kahve alıp sokaklarda gezerken atıştırmak da seçenekler arasında tabii. Amsterdam’a gelenleri bekleyen diğer alternatif tatlar galerimizde.

3- Kanalların üzerinde buz pateni

4- Amsterdam’ın çılgın geceleri

Dünyada gece hayatı ile ünlü yerler sıralandığında Amsterdam’ın her zaman ilk 5 içinde yer bulması bir tesadüf değil! Havanın kararmasıyla birlikte dolmaya başlayan eğlence yerleri gece yarısına doğru iyice hareketleniyor. Şehirde müzik dinlemek ve dans etmek için seçenekler neredeyse sınırsız. WesterUnie gibi ünlü kulüplerde dünyaca bilinen DJ performanslarıyla eğlenceye doyabilirsiniz. Yerel dilde De Wallen olarak anılan Red Light District ise bugün bir müze gibi pek çok turist tarafından ziyaret ediliyor.

4- Amsterdam’ın çılgın geceleri

5- Şehrin kültürel yüzü için müzeler

Amsterdam her ne kadar ‘eğlencenin başkenti’ olarak anılsa da kültürel ve tarihi zenginliğiyle de ziyaretçilerin yüzünü güldürüyor. Ünlü sanatçı Rembrandt’ın eserleriyle bilinen Rijksmuseum, İkinci Dünya Savaşı’nı bambaşka bir şekilde görmemizi sağlayan Anne Frank’ın Evi, Amsterdam Kraliyet Sarayı ve Van Gogh Müzesi Amsterdam’ın görülmeye değer müzeleri arasına ilk sıralarda. Bu yerleri gezdikten sonra daha fazlasını keşfetmek ve şehrin tadını sonuna kadar çıkarmak isterseniz, Amsterdam’da yapmanız gerekenlere göz atmayı unutmayın!

5- Şehrin kültürel yüzü için müzeler

Tuğba Hacıbayramoğlu
2215 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.