Bankalar yeni rekabet ortamında, doğru fırsatları görüp ürüne dönüştürmekte gecikmiyorlar.

"Küresel kriz var. Siz de işsiz kalabilirsiniz"

sloganıyla başlayan kredi kartı kullanıcılarına yönelik işsizlik maaşı paketinin ilgi görmesi bekleniyor.

Özel sektör çalışanlarını hedef alan bu ürün, 12 ay boyunca kredi kartından yapılacak kesinti karşılığında, işsiz kalınması halinde tıpkı İşkur gibi, maksimum 6 ay süre ile işsizlik maaşı verecek.

Kişinin kendi kusuru ya da istifası halleri dışında, işsiz kalması halinde her ay hesaba maaş gibi bir para yatacağı belirtiliyor. Örneğin aylık gelir, 3500 TL ise kredi kartından 12 ay boyunca kesilecek 90 TL karşılığında 6 ay süre ile 2500 TL yatıyor. Bu aylık ödemeler; 12 TL -  27 TL gibi rakamlar da olabiliyor. İşsizlik sürecindeki ölüm halinde ise, hayat sigfortası bedeli, bağlanan maaşın 10 katı olarak belirtiliyor.

İşsizlik maaşına hak kazanmak için, poliçe devreye girdikten sonra en az 6 ay aynı işyerinde çalışmış olmak gerekiyor.

İşsizlik maaşı paketinin öne çıkma nedeni?

Genel kriz beklentisi, Avrupa eksenli kötü gidişat ve işsizlik beklentisinin yükselmesi bankaların hem kendilerini hem müşterilerini koruyabilecekleri bir ürün ortaya çıkarmalarını sağladı. Türkiye'de kredi kartı pazarının büyüme hızı %20'lerde seyrediyor ve bu pakete dahil olma bedellerinin rahat ödenebilir olması, ilginin yüksek olacağını garantiliyor gibi, siz bu paketi kullanmayı düşünür müydünüz?

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.