Kurban Bayramı uçak biletlerinde sona kalmayın

betulsungurlu
İçindekiler

Bu sene 15 Ekim Salı günü başlayacak Kurban Bayramı tatili, Pazartesi gününün arife ve yarım gün olması nedeniyle neredeyse 9 günlük tatil fırsatı sunuyor. Arife günü izin alma imkânına sahip olan tatilciler için 9 günlük programın başlangıcı 11 Ekim Cuma günü olabilir. Yani yeni bir tatile sadece 1 ay kaldı.

Ramazan Bayramı tatil bileti uçak biletlerini https://www.enuygun.com/ucak-bileti/ üzerinden fiyat karşılaştırması yaparak satın alan 5 bin kişi üzerinden yaptığımız analize göre tatilcilerin yarısından fazlası uçak biletlerini tatile bir iki hafta kala satın alıyor. Oysa uçak bileti ne kadar erken alınırsa o kadar fazla tasarruf imkânına sunuyor. Eğer siz de Kurban Bayramı için henüz bir program yapmadıysanız bugünlerde planlarınızı sabitlemenizi ve uçak biletinizi fiyatlar yükselmeden satın almanızı öneririz.

Uçak bileti fiyatları, tatile çıkış tarihinizi değiştirebilir

Özellikle bayramda memleketinize ya da bir arkadaşınızın ya da akrabanızın evine gitmeyi planlıyorsanız tatil masraflarının önemli bir kısmını uçak bileti fiyatları oluşturuyor. Eğer minimum masrafla tatil yapmak istiyorsanız, planladığınız tatilin başlangıç ve dönüş tarihini uçak bileti fiyatlarına göre ayarlayabilirsiniz. Ne de olsa bu bayram tatili esnek planlama yapabilmek için oldukça uzun!

Örneğin bu yazıyı yazdığımız tarihte İstanbul’dan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na olan uygun uçak bileti fiyatları günlere göre oldukça değişkenlik gösteriyor. Mesai sonrası yetişebilirseniz 11 Ekim Cuma günü Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İzmir’e kalkan THY 18:05 uçağı vergiler hariç 89 TL iken, Sun Express’in ertesi gün aynı havalimanından kalkan saat 01:05 uçağı ile vergiler hariç 46 TL’ye İzmir’e uçabilirsiniz.

Tatile 14 Ekim Pazartesi olan arife günü akşamı çıkmayı düşünürseniz Pegasus’un İzmir’e vergiler ve masraflar hariç 29 TL’ye sunduğu uçak bileti fırsatını kaçırmayın deriz. Hatta tatile Cuma’dan başlamayı düşünseniz de fiyat farklılıklarından oluşacak tasarruf imkânı nedeniyle planlarınızı bir kez daha gözden geçirebilirsiniz. Özellikle aile olarak tatil yapacak olanların bütçesine ciddi oranlarda katkı yapabilir.

Bilet fiyatları kontenjan doldukça değişiyor

Uçaklarda doluluk oranı havayolları için önemli olduğu için indirimli bilet kontenjanı uygulaması yapılıyor olsa da bu biletler sınırlı sayıda bulunuyor. Bu sebeple vakit geçirmeden plan yapıp uçak biletlerini satın almanızda fayda var. Yukarıdaki İzmir örneğinde olduğu gibi seyahat günlerinizde esnek tutarak Kurban Bayramı tatilinizde uygun fiyata uçabilirsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
323 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar